SIEMENS ELEKTRİKLİ UÇAK (Siemens Electric Aircraft)

Siemens birkaç gün önce havacılıkta güç / kg oranlı  bir uçuş rekoru kırdı.

image

 Siemens’ in daha önceki çalışması olan seri hibrit  (range extender / menzil artırıcılı hibrit)  hafif uçak , Avrupalı EADS ve Diamond beraberliğinde idi.

70 kw elektrik motoru ve 30 kw   Austro Engines üretimi rotary jeneratör  kullanılan sistem 2011 de ortaya çıkmıştı. Diamond  36 serisi üzerine yapılan çalışma  ” DA36 E-Star” ismi ile kodlanmıştı.

DA36 E-Star Fliegen mit Siemens Integrated Drive System / Flying with Siemens Integrated Drive System

    Siemens üretimi yeni elektrik motoru,  sürekli 260 kw güç verebiliyor  ve 50 kg ağırlığında. 5 kw/kg güç yoğunluğunda olan bu motorlar hem havacılıkta hemde otomotiv sanayinde verimlilik adına zor bir eşiği geride bıraktı.Siemens-exceptional-Electric-Aircraft-Motor-1

innovativ-kunstflugzeug-extra

Siemens ( SP 260 D ) elektrik  motorunun kullanıldığı  çekiş / uçuş sistemi , Alman  Extra havacılığa ait 330 L serisi  akrobasi tipi bir uçakta montajlı ve 2000 kg civarı kalkış ağırlıklı  , 15- 20 dakika uçuş süreli.( Extra 330 LE).

Emisyon – temiz hava değerleri için, enerji tasarrufu amaçlı ve insansız uçak teknolojilerinde kullanılacak sistem 2030 perspektifli.

Gelecekte yüksek enerjili piller ile hibrit paket olarak kullanımı tasarlanan sistemin üretimi  Airbus  çatısı altında konumlandırılacak .

Macaristan Romanya gibi elektrikli Tren ve traksiyon sistemlerinde uzman Orta Avrupa da benzer çalışmalar devam ediyor. Slovenyalı Enstroj şirketi  ürünleri  ( ermax ) teknik değerleri Siemens SP 260 D elektrik motoruna yakın değerde. 

Elektrikli paramotor, gyrokopter , delta kanat ,planör , v.b  çalışmalar 10 senedir deneme test olarak yapılıyor. Fakat Siemens gibi bir şirket olaya dahil olup gelecek planları  yapınca işin ciddiyeti daha net ortaya çıkıyor.

 

Önder DALGIÇ 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.