9 Yılda 8. Nesil Arcimoto

Arcimoto SRK  8. denemeden sonra nihayete erdi. 11.900 Dolardan başlayan araç FUV ( Fun -Utility -Vision  / Eğlencelik -Kullanışlılık- Görünüm ) başlıklarında açıklanarak sunuluyor.

98

Bu tip araçlarda kapı yapılınca maliyet ve üretim şekli birdenbire değişiyor ve ısıtma soğutma gibi durumlar ortaya çıkıp menzil aşağılara iniyor.Sonuçta ciddi bir maliyet beliriyor.Eski tasarımlarda kullanılan rack and pinion yerine yine maliyet düşürmek için motorsiklet  direksiyon sisteminde karar kılınmış.Bu hali ile Arci SRK Maksimum 200 km civarı menzile ulaşabiliyor.

Meşhur motorlu testereleri -bıçakları ,yeşili,kdv’siz satışları ve lider spor malzemeleri markasından sonra başka bir değer daha üreten Oregon , örnek alınacak bir nüfus.

98 1

Arcimotonun  tahrik sistemi üniversal parçalardan oluşmasına rağmen  batarya , şarj ünitesi  , far , gösterge  v.b diğer elektriksel parçalar araca özel üretiliyor ve tasarlanan şasi üzerine monte edilerek son ürün haline geliyor.

  Bu işlemler gelişmiş ülkelerde bir kaç binlik satış adetlerine rağmen standart bir üretim kültürü haline gelmiş.Yani piyasaya çıkan her şey yeni ve orjinal. Ana üretici diğer üreticilerden temin edeceği  her ürün için kalıp parası , tasarım süresi gibi dezavantajlarla yüzleşmiyor.Çünkü herkes bu sürece dahil.

98 2

  Buraya kadar olan durumu anlamak bizim için zor ve trajik .Daha inanılmaz olanı üretilmeyen satılmayan bir araç 8. kez prototip olur mu ? Hem nasıl oluyor da 13-16 bin dolara sıfır otomobil almak varken aynı fiyata elektrikli 3 teker alır insan.Vergi memurlarından çok korkulan , saatlik ücretle  çalışılan bir ülkede  ; maliyet , satış , karlılık bilinmezlikleri nasıl düze çıkar ?

Arcimotoyu inceledikçe sorular birbirini kovalıyor.

Bu soruları tam anlamıyla cevaplamak için Kuzey Amerika da  yaşayarak öğrenmek en kesin cevapları verse de anladığımız  kadarıyla sistem iki temel üzerine kurulmuş ve devamlılığı sağlanmış.

1- Çalış

2- Vergi ver

http://www.arcimoto.com

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.