SAMSUNG’UN GELECEK PLANLARI

Elektronik dünyasının devi Samsung  , Apple – Google  gibi rakiplerinin otonom araç teknolojilerindeki hareketliliğine  karşı boş durmuyor.

Çinli BYD ile taze otomotivci olan Samsung  , bu sefer İtalyan Fiat grubunun bünyesinde yer alan   Magnetti Marelli ile 3 milyar  € tutarında görüşmeler yapıyor.Görüşmeler satın alma , işbirliği , tedarik ,teknoloji geliştirme gibi pek çok  şeyi kapsıyor.Net bir şey yok.

Apple ve Google ‘ın  otonom araç  ve  gelecek planlarını ön görsek de Samsung  daha farklı ve geniş  stratejiler içerisinde gibi. Magnetti Marelli ile Aydınlatma ,Etkileşimli Göstergeler , Telemetrik (ölçme) Sistemleri , Uydu iletişimi ,Sürücü Paneli , Araç İçi Eğlence Sistemleri öncelikli başlıklarında görüşülüyor.

Mikro işlemci , Ekran ve diğer teknolojik yeterlilikleri Samsung’u kusursuz bağımsızlığa götürüyor.Farklı Ar-Ge ürünlerinin sonucuna yakın olduğundan mıdır yoksa gelecekte otomobillerin tüm parçalarının ünite ünite merkezi anakart da toplanacağı öngörüldüğünden midir gsm ve otomobil entegrasyonunda  bir telaş var.

Vitesle oynamayı sevdiği için otomatik vitesten uzak duran , aynı anda para alışverişi  -sigara  -cep telefonu  – trafik – sollama gibi işleri kontrol altında tutan dolmuş şoförlerinin olduğu bir topluma otonom araçlar pek de teknolojik gelmeyecek gibi.Belkide otonom sürüş teknolojilerinde dolmuş şoförlerimizi görerek ilham almışlardır. 

Otonom teknolojiler biraz uçuk  fakat hız sabitleyici teknolojisinin birkaç adım ötesi (plaka tanıma- sürücü takip -araç kontrol-sistem kontrol -sollama -park şerit- kaza uyarıcı v.b entegre sistemler ) yakın gelecekte daha makul görünüyor.

 

Önder DALGIÇ

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s