YERALTI TAŞIMACILIĞINDA (MADENCİLİKTE) ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

   Yer altında çalışanların , özellikle kömür galerinde  çalışanlarımızın çalışma şartlarının zorluklarını  ve felaket haberlerini düzenli olarak duyarız.Yeraltı kazalarını azaltabilecek  bitirebilecek  faktörlerden biriside  yer altındaki  (sağlam) yapılar ve bu yapılar arasındaki sağlıklı ulaşımdır.

pro_mac10d_big

Gelişmiş ülkelerdeki kadar donanımlı ve büyük yeraltı galerilere sahip  olmasak da , yazımızda geçecek örnek elektrikli personel taşıyıcı ve diğer ulaşım araçları , ciddi kolaylıklar sağlayacak türden.

 Yeraltı galerilerinde en büyük zorluk oksijen yoksunluğudur. Dizel motorlu yada Dizel  destekli  Hidrostatik  araçların atmosferik giriş çıkışları madencilik çalışmalarını sınırlar ve  zorlar.

 Madencilikte Elektrikle çalışan araçların  tek dikkat edilecek yanı ise IP  ( Ingress Protection , Sıvı – Parçacık Giriş Koruması )  ve Exproof  (Explosive Proof ,Patlamaya Karşı Koruma ) standartlara uyulmasıdır. 

1-electric-motor-explosion-proof-vehicles

 

3

Yukarıdaki resimlere dikkat edilecek olursa elektrik tesisatı ve sürücü kısmındaki elektrikli aksamların tamamı  uygun bir şekilde izöle edilmiş. 

Düşük riskli yada exproof aranmayan  madencilik sahalarında DC motorlu elektrikli araçlar kullanılırken , Bakımsız ve exproof korumanın daha kolay olduğu sahalarda  ise AC motor tercih ediliyor.

Şimdi bu elektrikli araçlara bir göz atalım.

                                     20 KİŞİYE KADAR PERSONEL TAŞIYICILAR rail runner kingston 33109 002mac4-2-bigpro_lilmac3m_bigpro_mac8_bigpro_macxp_3_bigMAC-12-AC-pro2man-movergoodMAC-12-AC-pro1                                                              YÜK TAŞIYICILARmac-2dt-05-lgmac-2dt-02-lg                                                    ACİL – İLK YARDIM ARAÇLARI lmj4_rescuer-pro1LM4-XP-AC-pro2    YERALTI ve GALERİ DIŞI ,CİVAR ALANLARDA KULLANILAN ÇOK AMAÇLI ARAÇLARpro_lmj4_2_big

mac-mv-frontiso-pro

Yerli üretim Ersencer Mühendislik konuya bir üst basamaktan çok güzel bir giriş yaptı .1

Tamamen müşteri ihtiyacı ve çalışma alanı eni – boyuna göre tasarlanıp üretilen bu araçları üretmek artık kobilerimiz için zor değil.

 

Kazasız belasız günler dileğiyle fft31_mf5347685

Önder DALGIÇ 

http://www.talpamaden.com

 

 

http://www.graceequipmentcompany.com

http://www.allterravehicle.com

http://www.damascuscorp.com

http://www.angelfire.com/biz7/troopgear/151s.html

https://www.alke.com/flame-proof-electric-vehicles-4-passengers

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s