YOLDAŞ OKA (Vaz 1111)

1988 yılında Sovyetler de hikayesi başlayan Oka , ilk çıktığı görüntüsü ile  Nevada çöllerinde yol almaya devam ediyor.

Ekonomik tasarım olarak Sovyet coğrafyanın farklı yerlerinde üretilen Oka otomobilin son üretim yeri  2009′ a kadar  Azerbaycan idi.20 den fazla modeli denenen aracın ,  3 kapılı , klasik kübik tasarımı  Vaz 1111 (Oka) , en çok bilinen ve hiç değişmeyen  halidir.

50 2

50 1

Farklı isim-serilerle denenen Oka prototipleri ve modelleri

50 3

50 4

50 5

Sovyet ve İran arabalarının  yıllarca parça değişmeden üretim hikayesi akla makul gelebilir.İşin tuhaf yanı , 30 yıl önceki otomobil kasasının  ; Gürcistan Moskova gibi eski Sovyet üretim üslerinde üretilip ,paranın su gibi aktığı  Las Vegas ‘a gidip  ; elektrik motoru , akü , Elektromekanik aksam v.b parçaların montajlanarak 13 senedir 8-10 bin Dolara satılması.

Amerika da güvenli trafik  için LSV (düşük hızlı araç / low speed vehicle )  NEV ( kent içi / mahalle içi / neighborhood vehicle ) araçlara belirli sınırlamalar getirilip hızı yavaşlatılıyor ve normal otomobillerden beklenen standartlar istenmiyor.Bu sebeple Oka otomobilin 120 kmh maksimum hızı ; Oka Nev Zev olarak 40 kmh ile sınırlı , üstelik sıfır emisyonlu.

(Üretmeden  çözüm üretmek isteyen ) Babayiğitlerimiz , Adana Özaltın Otomotiv girişimi ile benzerlik gösteren  Oka Nev Zev U.S.A ‘ yı  daha dikkatli incelemeli.

 

http://www.okaauto.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Özmaktaş-Özaltın_Makina_Otomotiv

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.