Yine Bir Twizy Klonu

Renault’un emisyonsuz araçlar ailesinin en ilgi çeken üyesi Twizy  yine taklit ediliyor.

 Şehir içi (Mahalle içi / site içi) ulaşımında  Gemcar dan sonra en başarılı ürün sayabileceğimiz Twizy,yoğun reklam-film-video klip v.b çalışmaları sonrası oldukça tanınır hale geldi.Renault bunun için genellikle kendi gibi fransız David Guetta’ yı seçiyor.

91-2

                                              

91-3

  Dağıtım aracı çalışması ve F1 aracı çalışması

91-4

Twizy  ilk çıktığı dönemde benzer rakiplerinin aksine kurşun asit akü ve d.c motor seçeneklerini kullanmadı , aksine yüksek teknolojili batarya ve  ac motor donanımlarını seçti ve  yüksek fiyatına rağmen bu güne kadar varlığını sürdürdü.Son 5 senede 20 bine yakın satan Twizy ,  harcamaları karşıladı mı  ?  sorusunun cevabı olumlu yada olumsuz olsun Renault için hiç fark etmiyor. Çünkü yapılan harcamalar markanın tamamına geri döndüğünden  büyük bir otomotiv üreticisi için yapılan harcamalar kabul edilebilir görünüyor.Ayrıca  Renault Twizy , iş ortağı  Nissan  ile de  pazarlanmakta.

91-8

Emisyonsuz araç çıkartıp piyasa da tutunmanın zorlukları olsa da bu alanda başarılı olanlar farklı ve özgün yaklaşımlar sergileyenler oluyor.Bu olayı algılayamayanlar ısrarla kopya yoluyla başarı sağlayacağını düşünüyor.İlk olarak Çin tarafından kopyalanan Twizy ,  ikinci olarak İran propaganda ürünü olarak  çıktı. Son olarak makyajlı Twizy kopyası  Eli Electric Vehicle tarafından  karşımızda. 

91-5

91-6

 

91-1

 

Son 30 senede batmaktan kurtardığımız diğer Avrupa markaları gibi Renault da diğer fransız üreticiler gibi devlet desteği ve diğer paydaşlarıyla yoluna devam edebiliyor.

Anadol böcek ile kıyas götürmeyen tasarımların ve ürünlerin bu tip hikayeleri bizleri üzse de sadece akıllı düşünüp yaşayarak bile çok şeyler yapılabilir görünüyor. 

 

 

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.