ÜSTÜN ALMAN TEKNOLOJİSİ (Tatra ? / Böcek ?)

Bilimsel  yada sosyal olaylarda  , önce inanma  sonra sorgulamama  devamında inandığı/inandırıldığı şeyi ölümüne savunma man kafalılığımızı okudukça ve düşündükçe fark ediyoruz.

Tosbağa efsanesi ile kendi çocukluğumdan kalan hikayelerden bazılarını paylaşayım. Hitler  savaş zamanı emir vermiş halk arabası yapın diye, porş un kurucusu 1 ayda tasarlayıp yapmış , araba havayla soğuyormuş  , kaportası 1 mm ‘ imiş  kurşun bile işlemez imiş . …

Şimdilerde euro salınım  standart normunu  dayatıp yazılımla salınımları azaltanlar geçmişte de çok üstün işler yapmışlar. !!!

( 20 Milyon üzeri satan bir efsanenin ! ve devamı olarak üretilen aracın çarpışma testi.)

Böcek araçlarını o kadar  sahiplenmişiz ki  bu araçlarla yaz geceleri toplanıp ateş başında böcek hikayeler anlatıyoruz.Böceklere binip sünnet konvoylarından toplu pikniklere kadar çok türlü sosyalleşmeler yapıyoruz.Gölgede 45 derece sıcaklıkta , üstün hava soğutma teknolojili araçların arka kaputunu açıp geziyoruz.

Tatra araçların böcek den önce üretildiğini ve inanılmaz benzerliğini görünce insan şaşırmadan edemiyor .Bu tasarımı ferdiard porşdan alıp onlardan projeye daha  önce başlayan Çek üretici Tatra olmalı ! ( demek ki zaman makinesi de yapmışlar).Çekler ferdinard porşdan öylesine esinlenmişler ki aracın içi ,dışı , alt yapısı adeta her şeyi aynı.

tatra-97-09

45  tatra  87 Tatra-T97-Chasis

Taşlamalar bir yana ferdinard porş’un o dönem büyük baskı altında olduğunu , daha sonraki zamanlarda Tatra ya 1 milyon mark ödenmek zorunda kalındığını öğrensek ne değişecek.Atı alan Üsküdar ı geçti.

Çeklerin elindeki Skoda gitti , Skoda’nın yeni sahibi , Çeklerin Tatra V 570 serisi olarak (1930′ lar da ) başladıkları aracı ufak arka rötuşla 20 milyon üzeri üretti sattı .Grup şirketi ise yılda 10 milyon araç satışlı dev oldu.

TATRA V 57045 tatra v 570Tatra T77 77

Tatra T87 tatra-87-02

Tatra T 97 TATRAT97

Tatra 600 (Tatraplan)45 tatra 600 tatraplan

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.