Üç Teker ( Trike / Reverse Trike)

/

Trafikte sorumsuz bencil araç kullanmak o kadar yaygın ki , araç kültürümüz de buna bağlı olarak şekilleniyor. 3 tekerlekli araçlar bundandır yolda barınamıyor.3 tekerlekli araçlara dair bilgimiz ,tecrübemiz ve nostaljik anılarımız eski triportörler ile sınırlı.

Kamyonet / otomobil /motorsiklet gruplarında karşımıza çıkan bu araçlar ; chariot / tuk tuk / tripoter / trike / reverse/ trike isimleri ile de anılıyor.

Triportör gruptaki araçlar,  Asya da : Pakistan dan Kore yarımadasına kadar olan bölgede , Avrupa da ise İtalya da yoğun olarak kullanılmakta .Önde tek  teker olan (trike) tasarımda deverilme savrulma gibi problemler olduğundan arkada tek teker tasarım (reverse trike) daha makul görünmekte.

ddd

3 teker araçlar ekonomik araç üretimi için oldukça iyi bir mimariye sahip.Aktarma organları ,güç paketi daha esnek tercihlerde.Zincir , kayış veya kavrama ile çekiş sistemi basitçe çözülebiliyor.photo (1)

Kuzey Amerika  3 teker  bu araçları , motorsiklet ve spor otomobil kıvamına sokarak farklı bir sınıfı oluşturdu.İmalatı amatörler için de rağbet gördüğünden çok sayıda kişi imalatçı olmayı da dener oldu.

Gary Krysztopik Elektrikli Aracı

ez-ev-kit-3

 

Pakistan elektrik tuk tuk 

minicab03

New York Polisi Cushman 3 teker !!!!

NYPD three Wheeler in Snow

Morgan Reverse Trike

morgan-3-wheeler-14

 Asian Development Bank – Filipin Hükümeti ve Japon  Bemac Uzushio şirketinin 2020 yılına kadar  100.000 adetlik  E- Trike  üretim projesi 

filipin e trike 100 bin

                       Üç Teker Mimarinin Sık Kullanıldığı Eğilir Araçlar 

             Toyota i road

toyota-i-road

                          Tilter 

01-Tilter_3_4_av

Biraz daha fazlası için

http://reversetrike.com/

http://www.kitcarlist.com/trikekits.html

http://reversedtrike.nl/en/

 

                                                                                  Önder DALGIÇ

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.