TOYOTA MELEZLERİNİN 2016 RAKAMLARI

2015 ‘in ilk 6 aylık dönemine göre % 17 lik artışla 708.998 adet Toyota hibrit satışı gerçekleşti. Toyota , Kuzey Amerika ve Avrupadaki RAV4 Hibrit  ve Çindeki Levin hibrit ,  Corolla hibrit modelleri ile toplamda  pazarını % 26 daha büyüttü. Japonya da ise yılın ilk 6 ayında Prius satışı % 90 talep artışı gerçekleştirdi.

Toyota 2013 deki 1,3 milyon adetlik hibrit satış rekorunu bu sene 100 bin daha artırarak tekrar kırmak istiyor. Toyota ‘nın 1997 de çıkarttığı Prius dahil tüm hibrit araç satışı şu an itibariyle 9 milyonu geçti.

100 km / 2,5 Litre ( şehir dışı  ) Yakıt tüketimine kadar düşen Prius hibrit ve diğer hibrit modeller  eski modelleri ile kıyaslanarak güncelleniyor. Prius tüketim / verimlilik hesapları o kadar detaylı yapılmaya başlandı ki ;  Rüzgar , klima kullanımı , yol – tekerlek durumu , sürücü faktörü , ağırlık ,trafik akışı gibi etkenler hibrit araç yakıt tüketim hesaplamalarında neredeyse 1. öncelik haline gelecek.

Amerika, Avrupa ve Dünyanın geri kalan tüm ülkelerinin hibrit araçlar konusundaki öngörüsüzlüğü Toyota yı çalışmaktan alıkoymadı. Toyota , 20 sene önce başladığı yolda  her sene kendini aşarak yoluna devam ediyor.

http://newsroom.toyota.co.jp/en/detail/12077091

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.