Ticari Elektrikliler Yaygınlaşıyor

wallmart electric truck

Ticari taşımacılıkta bakım işletme giderleri ve yakıt tüketiminin yükünü elektrikli araçlarla azaltmak isteyen şirketler kendilerine uygun çözümlere yöneliyor.

      Kanada Wallmart bu amaçla 10 adet Tesla TIR  siparişini Eylül ayında verdi. Bu başlangıçla ek 30 sipariş ile 2022 ‘ ye kadar filosunun %20 sini  elektiriklendirmeyi  hedefliyor.ilk 20 TIR öncelikle doğudaki Ontario eyaleti için  kullanılacak .Kalan 20 TIR ise 2022 ‘ de şirket yapılandırılması hedeflenen batıdaki  British Colombiya eyaletinde kullanılacak. Wallmart Kanada Lojistik hizmetleri 2028 ‘e kadar tüm filosunu alternatif enerjili yakıtlardan oluşturmayı hedefliyor.

modec elektrikli kamyonet

 

İlk modern  elektrikli kamyonet  Modec ile 2006’ da tanışan İngiltere , olumsuzluklara rağmen elektrikli araçlara ilgi duymaya devam ediyor. UPS den sonra İngiliz Postası da yüzlerce elektrikli posta dağıtım aracını yollara çıkartmaya hazırlanıyor.Başlangıç aşamasında uygunluğu denenecek araçların  50′ ye yakını Ups tarafından kullanılmaya başlandı. ARRIVAL şirketi tarafından hafif kompozit gövdeli üretilen araçların menzili 250 Km’ ye yakın.

elektrikli kamyonet

49.000 Araçlık Posta dağıtım filosu  bulunan İngiliz Postası daha önce 100 elektrikli Peugeot Partner ile deneyimlediği teknolojiyi daha da ileri aşamaya götürüyor.

 

https://www.tesla.com/semi

https://arrival.com/

 

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.