Sarkıt Saksı Yapımı

Genellikle açık havada , bahçede ve balkonda dekoratif amaçlı kullanılan sarkıt saksıyı hem kendim yapayım  hem iç mekanda kullanımı olsun istedim.Tecrübe ettiğim 2 farklı modelin yapımını paylaşacağım.

Öncelikli olarak tavana dubelleri epoksi ile doldurup içine çengelli vidalarla tespit ettim.Sonra  klasik kahverengi saksıları alt kısmından yukarı doğru tek damarlı bakır kablo ile ördüm.

 

95-2

95-3

     Saksıda sadece sabah sefası düşünüyordum fakat kötü bir süprizle karşılaştım.Poşetten çıkan torfa hemen tohumları serptim.Filizler 10 cm kadar uzayıp soluyordu.Torf içinde bakteriler bulunduğundan çiçek köklerini yediğini öğrendim.Dinlenip güneşte kurutulması gerektiğini öğrendim.Tabiki bu olay zaman aldığından daha önceden köklendirdiğim Telgraf Çiçeği ve Yıldız Çiçeğini aynı saksıya birer çift diktim. Arada bir tane Sabah Sefası tohumu kalmış o da zamanla büyüdü , etrafı sardı.

95-4

95-5

95-6

95-7

95-8

95-9

Telgraf Çiçeği – Yıldız Çiçeği ve Sabah Sefası aynı saksıda sorunsuz kardeşçe büyüdü.Sadece sınırlı güneş ,4-8 saatlik günışığı ve biraz su yeterli oldu.Telgraf çiçeğinin bir sene olmadan tek kökten 3 köke çıktığını oldukça arsız olduğunu farkettim.Sabah Sefası da sınırlılıklara rağmen iyi performans gösterdi.Fakat Yıldız Çiçeği olduğu yerde saydı.Yıldız Çiçeğinin bol güneşi sevdiğini öğrenmiş olduk.

Çiçeklerin sulanma taşma problemi, kuruyan çiçeklerin-dalların zamanla dökülmesinden  ve saksıların çok alalade olmasından dolayı kaktüs sallandırmayı uygun gördüm.

Bu sefer Jüt ipini  (ince urgan / kendir ipi )  cam kaselerin etrafına yapıştırarak sarınca farklı bir model ortaya çıktı.Yapıştırıcı olarak en uygunun zamk olduğunu düşünüyorum. Hem kokusuz hem kolay yapışıp kalıcı oluyor.

95-10

95-11

95-12

95-13

95-14

 

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.