SAKSIDA ATMACA YETİŞTİRİCİLİĞİ (Bir Atmacanın Günlüğü )

 

  Nisan ayının en güzel yanlarından biriside lalelerin topraktan uyanışı.Kış boyu ne kadar ayaz yerse baharda o kadar güzel uyanıyor , dertsiz husasız  büyüyor laleler.

Bir gün laleri kontrol etmek için cam kenarına gittiğimde lalelerin koparılmış olduğunu gördüm.Refleks olarak yukarı  ve aşağı kata baktım,kot 3 le beraber 11. katta olduğumuz aklıma geldi ,kafamı kaşıdım .Sonraki vakitlerde cırlamaya yakın bir kuş sesini duyar oldum.Kuşlarla ilgim olmadığından pencereye konup konup kaçan kuşun Atmaca olduğunu ,yuva için laleleri ağzı ile yolup yumurtlamak için toprağı eşelediğini sonra sonra anlayabildim.

Genç Atmacanın ürkekliğinden,kendine belli bir mesafeye kadar yaklaştırmaya izin verdiğinden perde aralığından canlı belgesel çeker olduk mecburen.

 

6

Yemek yerken bile rahat yok.

5

Karadeniz de ve Arap yarımadasında Atmacaya neden hastalık seviyesinde tutku olduğunu Atmacaya baktıkça daha iyi anlıyorum.

c

Kartal ve Şahin kadar heybetli olmasa da  ; kuyruk yapısı ,dik duruşu ,kendine has asaleti ve cazibesi insanı hayran bırakıyor.Atmacanın tasarımı , vücut  hatları  çok net çok zarif. 

ı

Küçük yapısına rağmen gözlerindeki kararlı bakış ,gagası ve pençeleri avcı yırtıcı olduğunu anlatıyor.

k

Çok geçmeden yavru atmacalar gelmeye başladı.

11

 

12

Yumurta sayısı arttıkça sevindik.

14

Sabırsızlıkla 4 yavru çıkacak diyerek beklemeye başladık.

17

Belli vakitlerde beslenmeye çıktığından ; uskumru , sosis ,sucuk türü et vermeye başladık.Yalnız kuru sucukta gaga izlerini görünce  yiyemediğini fark edip sert şeyleri soğan gibi kıydık.

Yaklaşınca kaçma huyundan hiç taviz vermedi Atmaca.Kaçarken daire çizerek yumurtalara tekrar geliyordu.Eğer ki pencerede durduğumu görürse ikinci daire turunda yuvaya gelmeyip beslenmeye gidiyordu.

16

Bir gün yine ürküp kaçarken  yumurtalardan birini kırdı yanlışlıkla.Çok üzüldük ama 4. yumurtayı tekrar yumurtladı.

22

28

Bir süre  ayaz gecelere , fırtınaya yakın yağmurlara – rüzgarlara kaldı.

27

Zor günlerinde ne yapacağımızı bilemeden üzüldük bekledik , tabiatını bozmamak için. 

26

Kötü bahar günleri geçince  yavrular çıktı çıkacak diyorduk.Bir baktık ne yumurta var ne kuş.Aciz şekilde alt kata gidip kırık yumurta aradık hiç bir şey bulamadık.Civar çatıları yüksek yerleri gözle kontrol ettik ses seda yok.Kırılan yumurtası ile üzüle kaldık.

20160526_175310

Yumurtalarını taşıdığını dua ile umduk,

Kafamızda soru işaretleri ,

Ailecek 2017 Nisanı gözlüyoruz…

 

Önder DALGIÇ 

 

 

SAKSIDA ATMACA YETİŞTİRİCİLİĞİ (Bir Atmacanın Günlüğü )” üzerine 4 yorum

    • Keşke yardımcı olacak kadar bilgim olsaydı. Ben sadece saksıya yerleşen atmacayı bir süre misafir edebildim. Eğitilip evcilleştirilmesi zor bir hayvan. Öncelikle kırık ezik varsa çok sıkı olmayacak şekilde sarılmalı,İkinci olarak beslemeli .(Etçil olduklarından marketten aldığım donmuş balığı çok sevmişti.Salam sosis gibi şeyleri zoraki yedi. ) Devamında bir veterinerlik fakültesini aramalı.Öğrencileri ve Fakülte çalışanları yardımcı olur diye düşünüyorum.Ayrıca arama motorundan atmaca severler ,atmaca derneklerine ulaşabilirsiniz.Sizin için facebook ta 2 atmaca sever sayfasından yardım – destek ilanı verdim.

    • Teşekkür ederim sayın Armen. Kısa bir süre misafir edebildik , oldukça hoş bir o kadar vahşi bir hayvan .Çok az yaklaşabildik.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.