OPEL AMPERA E (Chevy Bolt)

Kuzey Amerika da sabırsızlıkla beklenen Chevy Bolt , Avrupa da Opel Ampera e  olarak şu günlerde Paris de tanıtılıyor.Elektrikli araçlarının ismi  konusunda kafa karışıklığı devam eden Chevrolet ,  Volt – Bolt  derken Ampera  ismine   e ekleyerek yeni bir  soru işareti akla getiriyor.

Merak edenler için  açıklayalım ; (Opel gibi ) General Motor ana çatısı altında yer alan Chevrolet’in elektrikli ilk göz ağrısı  (3. nesil Spark şasi ) SPARK E-V  130 km menzilli ve 130 Beygir gücünde.SPARK E-V  2013 den beri üretilmekte.İlk çıktığında Amerikalı A123 Systems bataryası kullanan Spark EV, yakın dönemde LG  bataryalarını kullanmaya başladı. Chevrolet SPARK E-V bir vakit Hindistanda E-SPARK olarak sunuldu. 

71-2

Opel Ampera olarak bildiğimiz araç Chevroletin ikinci elektrikli modeli Hibrit Chevy Volt. İlk çıktığından bu güne menzili ve donanımı artırılan VOLT ‘un şu an en iyi değerleri  : elektrikle 85 Km – karma 5,5 lt/ 100 Km.

71-3

3. ve en iddialı Chevrolet aracı ise Chevy Bolt . Chevy Bolt , Spark çizgilerine yakın şehir içi emisyonsuz bir otomobil.Toplam ağırlığı 1.6 ton olan aracın 44o kg’ lık btaryası 60Kwh enerjisi ile  400 km menzil sunuyor.Fiyat/özellik oranı ile Kuzey Amerika da rakipsiz görünen Bolt , Tesla Model 3 ‘e zor günler yaşatacak gibi.Yüzde yüz Amerikalı Teslanın aksine Chevrolet Bolt’un  Elektrik-Elektronik-Batarya kısmı Kore üretimi, şasi diğer mekanik montajı ise Amerikalı.

Bolt ile Model 3 teknik özellikleri ve fiyatı yakın olduğu için kimilerine göre rakip görülürken  , tasarım olarak farklı olduğundan kimilerine göre ayrı kulvarlarda değerlendiriliyor. Bolt’un sürtünme katsayısının çok kötü olduğu , menzilini etkileyeceği v.b iddalar aradaki ilginç rekabeti belli ediyor. Avrupada BMW i3 ile beraber alışkanlıkları değiştirecek  olan Bolt  , Opel Ampera E olarak Paris Fuarında ziyaretçilerini ağırlıyor.

71-4

71-5

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.