Norveçli Buddy ( Kewet Buddy )

İlk ismi ile Kewet (Buddy ) elektrikli aracının hikayesi 90 ‘lı yıllarda Danimarka da Kew Endüstri ile  başladı. 1998 de Norveçli Elbil Norge şirketine satılan Buddy , yıllardır mütevazi bir şekilde varlığını devam ettiriyor.

Norveçli  Buddy elektrikli aracının kavramsal tasarımı diğer örneklerinden  farklı değil.Dönem dönem motor , driver  ,  batarya  seçenekleri  değişse de  tek redüksiyon aktarma ve klasik  görüntüsü ile güncellenerek  üretilip satılmaya devam ediyor.2000 ‘e yaklaşan satış adeti ile  20.000 dolar üzeri  fiyattan satışa sunuluyor.

100 3

Sıcak galvanizli çelik kullanılan aracın  gövdesi oldukça güvenli.Giydirme olarak fiberglas tercih edilen araçta yan yana 3 kişi oturabiliyor. Benzerlerine göre yüksek güçlü  olan motor seçeneği  Paralel Uyartımlı  D.C  (sepex / shunt / sönt). Bu sayede rejeneratif fren barındıran sistem ile menzil  en az 50 en fazla 100 Kilometreye kadar çıkabiliyor.Yine benzerlerinden farklı olarak 80 Km saatlik  maksimum hız şehir içi için oldukça iyi.

100 1

Isıtma, Lityum batarya, Ni Mh batarya ve ekstra araç eklentileri müşteri isteğine  bağlı olarak şekillenebiliyor.İsmi ve ortaklık yapısı Buddy Electric AS olarak güncellenen şirket , Ülke içi ve Ülke dışı genişleme gayretinde .

100 4

Birkaç milyon nüfuslu bir ülkede 20 senedir süren çabalara bakıp düşünmemek elde değil.

 

http://www.buddyelectric.com

http://www.kewet.de

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.