NIKOLA MOTOR’DAN 4×4 520 HP UTV (Nikola Zero)

Nikola Motor’un hidrojenle çalışan TIR’ını  beklerken sıfır emisyonlu UTV’si  daha çabuk belirdi.

Arazide spor amaçlı kullanılan UTV ;  (utility terrain vehicle / kullanışlı arazi aracı)  yüksek işletme maliyetleri nedeni ile yüksek gelir grubu insanların kullanabildiği bir araç. Nikola UTV tamamen elektrikli olduğunda bakım masrafları ciddi oranda azalıyor.

61-3

Tekerlek başına max. 150 Hp güç ve IP 67 (su ve toz geçirmez  ) motor + şanzıman ile  4×4 E-UTV  tam bir arazi canavarı .Ayrıca 300 Watt solar panel sayesinde harcanacak  aksesuar enerjisini  de telafi ediyor. Nikola Zero  atmosfer istemediğinden , oksijen giriş ve egzos çıkış şnorkeline de  ihtiyaç duymuyor. E-UTV  , enerji verimliliği için led tepe projektör ve led farlar kullanmış.Modern araçlardaki donanımları ve UTV gereksinimlerini iyi bir şekilde karşılayan sıfır emisyonlu UTV  37.000 dolar başlangıç fiyatlı.

61-2

400 voltluk sistem kullanan araç için aynı gerilim sistemi ile 2 saat şarj süreli genset menzil artırıcı ( range extender ) ve 240/110 volt seçenekli şarj sistemleri de  bulunuyor.

Arazide gücün ani kullanımından dolayı menzil 160-320 Km arası değişebiliyor. Anlık tork ,saniye başına 30 kez motor denetimi ve bağımsız motor kontrolü gibi yüksek teknolojili elektronik kontrol algoritmaları ile mekanik 4×4 ‘ lerden daha iyi bir çekiş kontrolü sunuyor.

61-4

Kuzey Amerika da adet olduğu üzere  web  sitesinde (rakip şirket ürünleri)  POLARIS , CAN-AM ve ARCTIC CAT modellerinin karşılaştırmalı olarak teknik değerlendirmeleri  veriliyor.

61-5

72 Kwh batarya kullanan Nikola Motor bu alanda bir ilki deniyor. Tesla Motor’un araçları sayesinde artık diğer üreticilerde çekinmeden yüksek  (maliyetli ) kapasiteli batarya kullanımına alışıyor. Bununla beraber ilerleyen zamanlarda Solar panel , genset  gibi birden fazla hibrit kaynak kullanımı daha sık göreceğiz…

 

https://nikolamotor.com

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.