Neden Yerli Otomobil Yapamayız / Yada Yerli Otomobili Neden Yapamıyoruz

  oktay demirag yerli motor

    Yazı başlığı ön yargı , şehir efsanelerinden çok , somut verilere gözlemlere ve sistematik kıskaçlara binaen yazıldı.Yani yapmama – yapamama değil yaptırılmamayla ,  engeller ile yada kendi engellerimiz ile  ilgili .Buyrun,

Diyelim ki üretilmeyen ihtiyaç olan ekonomik ( mini mikro otoban arazi v.b  ) otomotiv ürünlerini üretmek istiyorsunuz.Bir hevesle tüm olasılıkları ve satılabilirliği hesaplayıp  yatırım yapıyorsunuz.Ürünlere talep geldi belli satış rakamları oluşmaya başladı derken dovizdeki dalgalanma tüm karlılığınızı alıyor.Ürününüz satılamaz duruma gelip size üretimi durduruyor. Borçlarla , işten çıkarma ve  iflas ile uğraşır oluyorsunuz. Bu bahis ekonomik yapıyla ilgili ve ilk olumsuzluk. Bu durum genel ve basit izahla açıklanabilir olmadığından işi üretim + ekonomi uzmanlarına bırakalım. Fakat üretmeme ve ithalat ile çözüm alışkanlığımız yüksek maliyet ve  enflasyon gibi sebep olduğumuz olumsuzlukların en büyük sebeplerinden. 

Konunun ikinci ve teknik önemine bakalım ; 

    Sanayi Bakanlığımıza bağlı TSE  , araç uygunluğunu ve üretim için standartları belirliyor.Çıkan yasa ve yönetmelikler çerçevesinde TSE onay ve testlerle ilgili çalışıyor.Kamyon Otobüs Otomobil gibi büyük sermaye ve teknoloji gereken alanın en alt kategorisini ele alalım. 15 Kw  içten yanmalı  mini araçlar yapacağımızı farz ederek basit maliyet tablosu oluşturalım.Kullanacağımız teknik ekipmanlara web sayfasındaki dökümanlardan bakınca euro 3 normlarına uygun motor gerekiyor.

1- 15 KW  Euro norm 3 motor  fiyatları 4-5 bin dolar ve üreticiler belli. 

2- Basit üretim teknolojileriniz olduğundan (aktarma traksiyon ) şanzıman üretiminiz yok. Türkiyede bu kalemde seri üretici yok yada  özel üretime haiz.

3- Cam , Lastik – jant ,amortisör ,elektrik elektronik aksam , iç dış ekipmanlar , kauçuk v.b her bir parçayı hazırdan alacaksınız.Ürettikten sonra da yedek parça için ilk üretici kazanıyor.Sizin servisiniz size kambur oluyor yada üreticiye müşteri olmuş oluyorsunuz.

4- Sadece gövde şasi imali size kalıyor.Kalıpsız yalın üretimle işçilik çok , kalıpla  (çelik plastik  ) üretim yatırımı oldukça yüksek. 

    Toplamda üretim maliyeti mini bir araç için 10 bin dolar sınırına dayanıyor.Maliyeti 10 bin dolar olan araç doğal Türkiye şartlarında en az  13-15 bin dolara satılmalı.Satış Öncesi vergi ve üreticinin vergileri hesaba katıldığında , yukardaki açıkladığımız ekonomik döviz çıkmazlarını ve ortantısız ithalatı eklediğimizde ;

Altınboğa , Otoser , Yılkı  , ……. gibi  tüm emeklerimiz örneklerimiz her 3 -5 senede bir devam edip duracak. Euro  motor normlarını yakalamadan rekabet etmek mantık dışı olduğu gibi bu motorlar ile yerli üretim daha da mantık dışı. 

  Avrupa kendi kabul ettiği  , bizden istediği normları Çinden gelen yada  ortak yapılan araçlar ile deliyor.     https://drautomobiles.it/home/ 

Biz ise Avrupa normuna uyacağız diyerek daha euro standartlarında motor ile yarışmaya hazır hale gelmeden otomotiv sanayimizi komple baltalayıp  yine kendi ayağımıza sıkıyoruz. 

  Nuri Demirağ gibi duayenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor yasal düzenlemelerin ve teşviklerin ülke insanımız için olmasını diliyoruz. 

Önder DALGIÇ 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.