Nar Özü (Ekşisi) Yapımı

   Piyasada ilk çıktığında nar ekşisi etiketi ile satılan daha sonra nar ekşili sos olarak değiştirilmek zorunda kalınan şeyden tamamen farklı % 100 nar ekşisini (özünü) evde üretmek hiç de zor değil. Reçel yapımından çok farkı olmayan nar ekşisi üretmenin tek zahmeti nar suyunu elde etmek.Zengin içeriği mayhoş tadı ile sofralarımızda sürekli kullanabileceğimiz güzel bir lezzet artırıcı.

Son 3 senedir evde yaptığım nar ekşisini sizler için tarif etmeye çalışacağım.2 sene önce 20 kg , geçen sene 40 kg bu sene ise 50 kg Narı ev ortamında işlemeyi başardım.İlk seferde narları tane tane ayıklayarak rendeden geçirdim.Elde edilen suyu kısık ateşte kaynatıp koyulaşan nar özünü şişeledim.

80-1

80-2

İkinci sene ve bu sene narenciye sıkacağı ile nar suyu elde edip kaynattım.

80-3

Narenciye sıkacağı yetersiz kalabiliyor , firenin az olması için ; dağılan  , az sıkılan ,sıkılamayan  , dağılan Narlar elle sıkılabilir.

80-4

Nar özünün has kardeşleri sızma zeytinyağı ve sirke ile karışımı  kahvaltıda ekmekle tüketilebilir  , zeytin üstüne salatalara   dökülebilir , yemeklere kullanılabilir.Ayrıca sindirim problemlerine yardımcı olacaktır. 

80-6

80 8.JPG

Arta kalan atıklarla toprağı aşılayabilirsiniz. Bu sayede toprak yapılandırılmış olacak, organik madde miktarı çoğalacak ,solucan trafiği artacak ve  toprak canlanacaktır.

80-7

Narlar sıkıldıktan sonra arta kalan çekirdekler ağaçlandırma için kullanılabilir.Nar çekirdekleri kış sonrası , bahar  yada yaz döneminde çabucak çimlenebiliyor  , çok fazla su istemiyor.Sıcaklık isteği fazla olsa da soğuk karasal iklimde de yetişebiliyor.Karasal iklimde beklenen kaliteyi vermese de , ebatı çok küçük , tadı yenmeyecek kadar ekşi  buruk olsa da ; çiçeği , ağacı  , kökü ile boş topraklara ve bize can lazım. 

80 10.jpg

Nar özü yapmanın püf noktaları / detayları ; 

Semt pazarından (30 ve üzeri kg ) pazarlıkla 10-20 kuruş daha ucuza alınabiliyor (80 kuruş – 1 lira)

Servisi olmayan mini marketlerde ; market görevlisi ve market sepeti ile beraber yada market arabası ile evinize servis yapılabiliyor. (40-50 kg)

Küçük narlar büyüklerine göre daha ekşidir.Alınan büyüklüğe ve türe göre aroma değişecektir.

Tane narlar blender dan geçirilebilir, çok çabuk suyu çekirdeği çıktığı ve hepsi beraber döndüğü için çekirdekler blender da sıkışmıyor.

5- 8 litrelik çelik tencerede kısık ateşte kaynatılabilir.Başında beklemeye gerek yok ,Kısık ateşte altı tutmuyor fakat arada bir karıştırmakta fayda var.

5- 8 litrelik tencerede kısık ateşte 4-6 saatte hazır hale geliyor.

Çelik tencere ağzına kadar dolu iken içince çelik kepçe bırakılmamalı yoksa ısı yukarıya iletilip taşmaya sebep oluyor.

Kalitesine ve işleme firesine  göre değişmekle birlikte ;  20 kg nardan 10-12 kg nar suyu  elde edilebilir.

Koyuluğuna göre değişmekle birlikte 10- 12 kg nar suyundan 1-1.5 litre nar özü (ekşisi ) elde edilebilir.

Tıpkı reçel yapımında olduğu gibi köpükler kepçe yardımıyla alınır.

Buz dolabında saklanacak ve kısa sürede tüketilecekse ağzı kapalı kalmak şartı ile tuz – limon tuzu ilave etmeye gerek yok.

Tuz ve limon tuzu katkısı ile 1 sene oda sıcaklığında karanlıkta saklanabilir. (tuz ve limon tuzu göz kararı ve damak tadına göre ilave edilebilir)

Nar özü soğudukça kıvam kazanır.Sıcakken şurup kıvamında ocaktan alınan Nar özü istenilen kıvamdadır.

Narenciye sıkacağında sıkılacaksa ;  sıkacağın kubbesi büyüklüğünde (sıkma portakal büyüklüğünde ) Narlar alınmalı. Küçük ebatlı narı sıkacak iyi kavrayamadığı için sıkamıyor , büyük ebatlıyı ise patlattığı için orta kısmını sıkamıyor.

Nar suyunu kısa sürede elde etmek için (steril edildikten sonra) vakumlu plastik hurç içinde , benzeri torba/bez/poşet içinde yada leğende ayakla / çizme ile çiğnenebilir.

Merdaneli çamaşır makinesi , aparatlı salça makinesi yada benzeri soğuk preste direk sıkma yapılabilir.

 

Bebek , genç , yetişkin ,  yaşlı  her yaş grubunda tüketilebilecek kendi elinizin lezzeti Nar ekşisi.

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.