MITSUBISHI FUSO CANTER ECO HİBRİT

Fuso-Canter-Eco-Hybrid

Daimler şirketinin % 80 hissesini 2005 yılında aldığı Mitsubishi Fuson Kamyon ‘un Japon teknolojisi ile ürettiği 2. nesil hibrit kamyonet , % 23 e kadar  yakıt ekonomisi vadediyor.

2010 dan sonra üzerine çalışılan sistem mimarisi seri hibrit .Elektrik motoru aynı zamanda jeneratör.Toyota prius ile çok yakın yapıya sahip Kamyoneti biraz daha detay inceleyelim;

SetWidth300-4p10engine2

mitsubishi-fuso-canter-eco-hybrid-truck-review-atn2_600x403

Motor: Mitsubishi üretimi ,  Dizel  3 litre  turbo intercooled , 110 Kw,  Euro 5.

Elektrik Motor : 40 Kw ,Motor / Jeneratör , hava soğutmalı , BLDC.

Batarya : 270 volt 7.5 Ah, Soğutmalı Lityum .

Garanti :3 yıl / 100.000 km , Batarya 10 yıl. 

Transmisyon : Otomatikleştirilmiş Manuel.

Kavrama : Tam otomatik yağlı çift kavrama .(duonic)

Fiyat : Liste fiyatına ulaşamamakla birlikte muhtemelen İngiltere fiyatı 37.000-45.000 GBP

222

design_img_01

design_img_02

Kamyonetlerin dolu ve boş hali (2,5-7,5 ton ) değişken olduğu için İçten yanmalı motor boş – dolu ağırlıkta iyi bir yakıt verimliliği sunamaz .Bu sebeple bu tip araçlarda hibrit motor doğru bir yaklaşım.

Hibrit araçlarda ; Lityum batarya ,elektrik motor ve elektrik motor sürücü kombinasyonu 10.000 dolar üzeri başladığı için  batarya kapasitesi küçültülerek fiyat aşağı çekilmeye çalışılır .Bu mantığı en iyi oturtan araç Prius .Aynı mantığı  Fuso Kamyonetin güç paketinde de  görüyoruz .Prius dan görünür sistem farkı, ekstra bir jeneratör olmayışıdır.Dizel ve Elektrik motor Prius da olduğu gibi  sürekli ,dönüşümlü ,dur kalk şeklinde çalışır.

Fuso Eco Hibritte batarya kapasitesi küçük , şarj deşarj süresi kısadır. Batarya Kısa süreli yüksek güç verebildiği için düz yolda belli hıza kadar ,kalkışlarda start stop şeklide ve yüksek güçte dizel motorla beraber devreye girerek çalışır.Batarya bittiğinde dizel motor bir yandan aracı hareket ettirirken diğer yandan jeneratör olan BLDC motor ile bataryayı doldurur.Frenleme anlarında BLDC motor yine jeneratör olarak  devreye girer ve frenlemedeki kinetik enerjiyi elektrik enerjisi  olarak bataryaya  depo eder.

Tonajlı araçlarda güç aktarımı için kullanılan şaftın uzunluğu ve ağırlığı yakıt dezavantajı olarak geri döner.Bu tip çift tahrikli araçlarda güç  aktarmayı ön ve arkaya ayrı ayrı uygulamak belirgin verim artışını getirir.Sisteme 2. transmisyon maliyetini azaltmak için  1 transmisyon 1  direct drive sistem  daha makul olmalı.

Fuso  Canter Eco Hibrit uygun bir başlangıç yaptı ve dahada iyi yerlere gelecek teknolojik altyapısı bulunuyor.  Fuso Hibrit Kamyonet  , Japonya gibi sağdan direksiyonlu İngiltere ,İrlanda ,Yeni Zellanda, Avustralya, İrlanda , v.b ülkelerin web sayfalarında oldukça faal. Fakat kardeş modeli   Mercedes-Benz Atego Bluetec Hibritin  daha yüksek tonajlarda daha yüksek dizel ve elektrik motorlu seçenekleri olmasına rağmen gidişatı daha belirsiz.

         

          Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.