Mini Moke Yollardan Ayrılmıyor

      Üretimine 60 larda başlanıp 90 lara kadar devam edilen  Mini Moke   ;  Askeri versiyon , ATV şasi  , 4×4 , Plaj aracı , Çiftlik işleri , Golf , Amfibi , Kit Car  , Pickup , Açılır tavan , v.s çoğu versiyondan sonra elektrikli mini araç olarak otomobil dünyasındaki yerini devam ettiriyor.

110 2 110 3

      Asya ve Afrika sömürgelerinden farklı olarak İtalya  ve Portekizde de üretime giren araç , klasik Mini ön farları ile 60 ‘ lar İngiliz tarzını belli ediyor. Meşhur Amerikan Willys jiplerinin sadeliğine monokok basit bir şasi tasarımı verilerek hafiflik  – yakıt tasarufu , kolay üretim ile maliyetleri  aşağı çekmiş ve çok amaçlı kulanıma uygun yapı aracı efsane araçlar sınıfına sokmuş.

110 10

110 11

     Bilinçli bir tasarımmıdır bilinmez kalın yan eşik çarpmalara karşı iyi bir bariyer olsa da benzin deposunun bu kısma montajı olayı gölgelemiş.

110 7

       50 bin adet üzeri üretilen aracın üretim sayısı  ve kullanıldığı yüz ölçüm kıyaslandığında en abzürt oranı veriyor. Daha çok açık okyanus diyarları , Tropik , Subtropik İngiliz topraklarında ! kullanılan aracın siması  şu sıralar Belçikalı , Fransız , İspanyol , Portekizli  şirketlerin Elektrikli haliyle tercihi olmuş durumda.Muhtemelen Çinli üreticilere kısmen yada komple ürettirilen araç Avrupa da emisyonsuz olarak geziniyor.

110 13

   Yine benzer yaklaşımla  Willys Jip genel hatları  Fransız  Volties şirketi tarafından  denense de son hali farklı bir görünümde vitrinde sunuluyor.

 

110 4

110 12

 

http://mk6.eu

http://www.moke-electric.com

http://www.nos-moke.com

https://bigmtauto.en.alibaba.com/?spm=a2700.8304367.coct00aad5.1.2aec5efbtQKCfC

http://www.cruisecarinc.com/moke-low-speed-golf-cart/

http://www.volteis.com

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.