MENZİL ARTIRICILAR (Range Extender / Genset Trailer / Pusher / Genset)

Elektrikli araçlarda batarya kapasitesi , şarj süresi ve hızlı  şarj istasyonlarının maliyeti gibi sebeplerle menzil artırıcı  sistemler bazen kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor.

Klasik içten yanmalı araçlardaki şarj dinamosu mantığından hiçbir farkı olmayan menzil artırıcı sistemler ,  verimlilik ve ağırlık gibi 2 temel konu üzerine kurulu. İçten yanmalı motor ve elektrik motorunun ünite olarak kullanıldığı sistemi anlamak için ;  basitçe ,  3   başlıkta ,  farklarıyla beraber inceleyelim.

1 – (Genset) Ana güç kaynağı olarak büyük güç gerektiren uygulamalarda kullanılır  ;  Denizaltılarda  , Gemilerde  , Dev kamyonlarda , …

 

54 5

2 –  Ana güç kaynağı , Jeneratör olarak yada elektrik motoru ile aynı anda kullanılmak üzere hibrit sistemlerde kullanılır  ; Seri hibrit, paralel hibrit  ,ayrık paralel hibrit olarak

 54 6

54 7

54 8

3 – Sadece elektrik enerjisi üreterek bataryaya destek amaçlı ;  Menzil artırıcı54 10Elektrikli araçlarda şasi üstü ( dahili  / onboard) yada römorkörle sonradan paket olarak da takılabilecek menzil artırıcı sistem  , hemen her tür elektrikli araca uygundur.Golf araçları ve Utility araçlarda denenen sistem , ağırlık  ve ciddi maliyet getirdiği için çok başarılı olamadı.

Ez-Go Exceed Hybrid  (Genset)ez go exceed hybrid

Titan Scout Hybrid  (  Genset  )

54 11

Menzil artırıcı sistemler  ; yeni teknoloji ,ek yatırım ve ciddi Ar-Ge masrafı gerektirmeyen sistemlerdir. Genellikle 1 , 2 yada 3 silindirli içten yanmalı bilinen  herhangi bir motor bloğu / ünitesi ve genaratör ile paket haline getirilebilir.

54 1

Genellikle 10-50 kw arası güçlerde olan menzil artırıcılar  ; esnek güç paketlerine  , voltaj ve akım değerlerine açıktır.Her araçta kullanılan sistem voltajı ve akım farklılıklarından dolayı standart bir  menzil artırıcı ürün çıkartıp evrensel hale getirmek zordur.Menzil artırıcılar da , çıkış  olarak  AC 110/ 220/380 volt ,  araç üstü (onboard) şarj cihazı girişine verilip geçici çözüm sağlanabilir.Zira Elektrikli araçlarda araç üstü şarj cihazı istenen bir durum değildir. 

Avrupa piyasası  ; Üniversiteleri ,tekno girişim şirketleri , v.b yapılarıyla hazırlığını fazlası ile yapmıştır .İrili ufaklı çoğu şirketin vitrininde farklı güç paketleri bulunmaktadır.

Menzil artırıcılar konusunda yapılan güncel çalışmalar pistonsuz motorlar ile yapılan Gensetlerdir. Pistondan kaynaklanan mekanik kayıp ve elektrik genaratörünün  rulmanından kaynaklanan sürtünme kaybı bu sistemde yoktur. Silindir kafasının çıkışına piston yerine direk mıknatıslar yerleştirilmiştir. Sistem ortak noktadan yakıt beslemesi ve çıkışlarda lineer genaratör ile tasarlandığı için mimarisi yataydır , az yer kaplar , araca kolay montajlanabilir. İçten yanmalı motorun ısısı  mıknatısları ve elektrik üretimini doğrudan olumsuz etkilediğinden soğutma için fazladan uğraşılmalıdır.Bunun dışında mantık  olarak mükemmel mimariye sahiptir.

54 12

 

Menzil artırıcı sistemler sadece set olarak değil römorkör olarak da tasarlanırlar.

54 1354 14

Rinspeed şirketinin çok amaçlı tasarladığı menzil artırıcı.

54  gif

 

Teknolojide bazen bilinen konular eskiden ele alınmasına rağmen Amerikanın yeniden yineden keşfi gibi ısıtılıp ısıtılıp sunuluyor. 

Trafiğe çıkalı neredeyse 20 yıl olan Toyota Prius  hibrit araçlar ,  (“menzil artırıcı ” ) sistemi  daha akılcı  kullanarak paylaşımlı dönüşümlü (split) yapıya sokmuştur.

Menzil artırıcılar (gensetler ) , pistonsuz mimari ile ister dahili isterse harici olsun sınırlı bataryaya sahip  elektrikli ( uygun ağırlıktaki ) araçlar için  alternatif olmaya devam edecek.

 

https://belgi.info/2016/05/01/hibrid-utv-pazari-hareketleniyor-american-sportworks-badboy-buggy-huntve-stealth-titan/

http://www.hyperdriveinnovation.com/products/Range-extender/

http://www.engiro.de/en/startseite/

http://www.getrag.com/en/products/hybriddrive/hybrid_transmissions.html

http://www.lotuscars.com/lotus-range-extender-engine

http://www.steyr-motors.com/marine-diesel-engines/2-4-and-6-cylinder/full-hybrid-propulsion-system-diesel-and-electric/

http://www.rheinmetall-automotive.com/en/products/range-extender/

http://products.bosch-mobility-solutions.com/specials/de/elektrifizierung/index.html?l=en

http://www.mahle-powertrain.com/en/experience/mahle-range-extender-vehicle/

http://www.beetron.ch

http://www.freikolben.ch

http://www.sr-technology.eu/?p=88

http://www.evalbum.com/type/PGTL

http://www.rinspeed.eu/conceptcar_Rinspeed-DockGo_1.html

http://www.polarpower.com

http://www.eptender.com

http://www.propulsiontech.com

Önder DALGIÇ

MENZİL ARTIRICILAR (Range Extender / Genset Trailer / Pusher / Genset)” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: TÜRBİN MOTORLU TECHRULES,ÜRETİM HEDEFLİYOR (0,18 litre / 100Km) – Otomobil Blogundan Daha Fazlası.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.