Londra Taksi 120 Yıl Sonra Aslına Dönüyor

120 1

1897  Walter C. Bersey imzalı  Sinekkuşu lakaplı Elektrikli Taksi  , Fayton devrini kapatıp Motorlu araç devrini açtıktan  120 yıl sonra değişmeyen (genel) hatları ile yollara çıkmak için gün sayıyor.

Ajan fotoğrafları ve üretimi ile ilgili videoların sıklaştığı Fişli Melez TX5  hakkında net veriler bir türlü çıkmıyor. ‘Yeşil ‘ siyah taksi yarışında önde olan LTC nin TX5 ‘i yangından mal kaçırırcasına piyasaya sunulma telaşında.

Fişli  hibrit olarak sunulan aracın gücü , menzili ,  çalışma rejimi , mekanik elektriksel döngüleri hakkında veri bulunmamakla beraber eldeki bilgileri sıralarsak;

Üretim üssü İngiltere Covenrty şehrinde seçilen fabrikada Aliminyum şasisi üretilen TX5 ‘in Batarya paketi 33Kwh ve LG tarafından sağlanıyor. Volvo tarafından geliştirilmiş 1.5 litre 3 silindirli turboşarjlı motoru bulunmakta.Elektrik motorunun sürekli devrede olduğu çalışma rejiminde bir jeneratör ile içten yanmalı motor yardımcı olarak devrede. Nihayetinde ‘Range Extender ‘ (menzil artırıcılı sistem ) olarak bilinen çalışma şekli  , fişli şarj + hibrit  + sürekli elektrik motor olarak  kısaca verilmiş. 

Sonuç ; 

LTC (london Taxi Company ) Sahibi Çinli Geely ,

Batık Volvoyu alan Çinli Geely ,

Batarya üreticisi LG,

Volvo altyapılı motoru , Elektrik motorlarını ve batarya paketini diğer  teknik işleri hazırlayan Geely , 

1000 civarı  istihdam  sağlanacak yer ve üretim üssü İngiltere 

120 2Siyah Londra Taksinin ilk zamanları  ( 1900′ lü yıllar , Elektrikli ilk model sonrası , dikdörtgen radyatörlü, fayton hatlı , Paris üretimi ) 

 

http://www.london-taxis.co.uk  

http://www.london-taxi.co.uk

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.