Keseli Arabalar (KAraba)

Tekerlekli sandalyeler ,akülü hali ile engelli insanlarımızın hayatını bir dereceye kadar kolaylaştırabiliyor.Akülü sandalyelerin işlerliği , belediyenin ve yerleşimin arazi yapısı- imkanları dahilinde etkili olabiliyor.Daha fazla yaşam alanı ve sınırlanmamış bir hayat  söz konusu ise  doğru teşhis; keseli arabalar…

Akülü yada aküsüz tekerlekli sandalyelerle entegre çalışabilecek otomobiller  keseli arabalara nazaran  daha hantal , ayrıca kişiye özel gaz fren v.b eklemeler ise oldukça pahalı.

Macar- Amerikan ortaklığı Kenguru CAR , sadeliği ve ekonomikliği birleştirebilmiş çok iyi bir örnek.(KLD one drive) Direk tahrik motorlu modelleri öncesi alttaki araç  10.000 $ dolar civarı idi  (2 x 2 kw kayış tahrik ) ve araç trafik  güvenliği açısından soru işaretleri ile doluydu.

kenguru_cars_16

KLD one Drive  işbirliği  ,yeni tasarımı ve A.B.D standartlarına uyum sonucu Kenguru , otomobil görünümüne daha da yaklaştı.Ne varki fiyatı 25.000 $ oldu.

DSCF0066

DSCF0070

DSCF0153

DSCF0195

Yeni modelde ağırlık verim göz önünde tutulduğu için eski modeli gibi lityum bataryalar kullanılmış.  Daha hızlı üretim , hafif gövde ve güvenlik düşünüldüğü için fiber gövdeden alüminyum gövdeye geçilmiş.Tasarım sonucu eski sürüş menzili 90 km den 80 km ye düşmüş.

Yazı başlığımıza da ilham veren Kenguru CAR’ın yakın dönem öncüsü ( 2006 ) Solar Bug  prototipi ve son hali.(elektrikli atv üzerine fiber çatı)

LivMT0007

LivMT0008

dscn1798

Kenguru Car rakibi  olan A.B.D’ li Chairiot Mobility Inc. araçları  ;  Changzhou Greenland üretimi  , 19.000 $  fiyatı , 7 Kw güç paketi, AGM batarya ile 80 km civarı menzile sahip.

Chairiot-with-wheelchair-behind

Son örneğimiz Avrupalı  Elbee.Diğer araçlara benzer teknik özelliklerde olan Elbee  girişi  ön taraftan ve motoru  içten yanmalı.

inventor-elbee-obr010_VFq4rsbElbee-Car1

Kolaylaşan bilgi iletişim araçları vasıtasıyla  Keseli Araba   üretim ,tasarım ve prototipleri günden güne artıyor.Engelli insanlarımızın ve otomotiv sanayimizin daha güzel günler görmesi dileği ile…

 

http://www.kenguru.com/

http://www.chairiot-mobility.com/

http://www.mobilitygroup.eu/

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.