Kenevir Araba (Hemp Car)

Şu an dünyamızdaki ekonomik düzen, petro – kimya ve demir – çelik oyun kurucularının koyduğu kurallarla çerçeve edilmiş durumda . Hoş ! en büyük demir çelik üreticileri Ukrayna – Hindistan olduğunda bu sefer de emtia fiyatları yerde gezer hale geliyor .Çin son 2 senedir çelik tüketimini düşürdü gibi bir sonuca bağlanıyor konu…

Neyse biz öze dönelim.

Otomotiv üretim düzenin kıvılcımını ateşleyen kişi Henry Ford işgüzarlığı olmalı ; Henry Ford onlarca ülkede T model aracı seri üretime geçirerek kitlelere otomobili ulaştırdı .Devamında ekonomik krizler – arz talep dengesizlikleri – bölgesel kaoslar – özgürlük savaşları derken kıyamete doğru yol alır bulduk kendimizi.

Amerikan çabukluğu , pragmatizmi ve dinamikleri keşke Henry Fordun ölmeden önceki kenevir araba çözümüne odaklansaydı ; böylece çelik sektörü daha verimli hale gelecekti. Belkide demir – çelik sektörü kenevirin endüstriyel kitlesel kullanımını istemedi.

İlaç , yapı malzemeleri, kağıt ,enerji ,bio kütle ,inşaat,otomotiv,yem vesair 500 yerde mucize çözümler sunan kenevir, dünyayı mükemmel bir yer yapabilir gibi duruyor.Her türlü üretim tüketim kolaylığına rağmen uyuşturucu hammaddesi olması en tehlikeli şeylerden birisi haline getiriyor bu bitkiyi.

Eğer uyuşturucu korkusu ise denetimli üretim korkusu ; hedonist Avrupa – Kuzey Amerika , gelişmemiş Asya -Afrika-Latin diyarı uyuşturucuyu içki gibi görüp kullanır hale geldi . Yetmedi çokları tarafından yasallaştırıldı.Onların bu durumuna karşın ,çok ülkeden  çok iyi durumdayız.

Yine uyuşturucu korkusu ise denetimli üretim korkusu ;  Bizim dışımızdaki çoğu ülke endüstriyel olarak yetiştirip paraya çeviriyor keneviri.

Yerli otomobili üretme zorunluluğumuz ne ise tarımsal plastik mecburiyetimiz odur. Otomotiv sanayimiz için temel çıkış noktası tarımsal plastik olmalı.Tarımsal plastiğe mecburuz, çünkü demir cevherimiz az ,enerji maliyetimiz yüksek ,Kömürümüz çok cüzi , arazimiz tarımsal plastik için yeterli.

Otomotivde kullanılan sac ‘ın ısı izolasyonu kötü , deformosyon sonrası tamiri zor , Ağır , mukavemeti az (yassı sac olduğundan çeliklemeye muhtaç), boya – bakım maliyeti yüksek . Tüm bu olumsuz durumları düşününce tarımsal plastik den akılcı bir çözüm görünmüyor.

Otomotiv ve diğer sanayi alanlarımız için tarımsal plastik ve Kenevir (kendir) ile yapılacak çalışmaların artması temennisi ile …

KENEVİR ÜRÜNLERİ MÜZESİ

https://cutesuite.wordpress.com/2012/05/17/hemp-museum-gallery/ http://hashmuseum.com/

KENEVİR YAĞI İLE ÇALIŞAN OTOMOBİL ve ORGANİZASYONU

http://www.hempcar.org/

FORD 

tub

gövde panelleri

24

BMW i3

s

r

BMW-i3-Concept-rear-view

                   

                                                                           KERSTELrf

f

k

LOTUS ECO ELISE

lotus hemp

04lotusecoelisedrive

05lotusecoelisedrive

                                                                 MERCEDES

23

06-mercedes-s-class-3

Önder DALGIÇ

Kenevir Araba (Hemp Car)” üzerine 3 yorum

  1. Geri bildirim: KENEVİR ÜRETİMİ 19 İLDE YASALLAŞTI / YİNE YENİDEN KENEVİR / JÜT İPİNİ AŞMAK – Otomobil Blogundan Daha Fazlası.

  2. Selam kardesim, Blogunuzu begendim. Yazdiginiz bu makaleyi acaba bir projemde kullanabilirmiyim? Saygilar.

    • Merhaba ,Pek tabi ki kullanabilirsiniz ,zaten site amaçlarından biriside bu.
      Sadece yazılarda kullanılan kişisel dil bana ait.Makaleleri site adı – yazı linki vererek ,atıfta bulunarak ,kes yapıştır yapmadan dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
      Benzer yazılar ve Kompozit çalışma için Bambu araba, Pamuk araba ,Kenevir üretimi yasallaşması ile ilgili yazılara da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.