KENDİN YAP HİBRİT 1 Litre / 100 Km (XR3 Diy Hybrid)

Robert Q Riley  ; Otomobil,Su altı – Su üstü taşıtları , Spor aletleri,Ev -Bahçe Hobi v.b gruplarda tasarım mühendislik hizmetlerini yıllardır kendi web sitesinden sunmakta.Planlar detaylarına göre ücretli olarak satılıyor.

İlk Hibrit aracını 30 sene önce yapan Riley , başlangıçta bir süper spor motorsikletin ön kısmını bir araç önüne montajlayarak üç tekerlekli denedi.Yıllar içinde gelişen tasarımın son sürümü XR3 , neredeyse 10 yıldır yetenekli ellerle buluşuyor.

63-7

Piyasadan kolaylıkla bulunabilecek parçalar hem standart hemde halen üretilen eski parçalar olduğundan ( remanufactured vw type 1 transmission ) garaj projesi olarak yapılabiliyor.6-8-12 volt golf cart aküleri , 8 inç dc motor + kayış tahrik,vosvos şanzımanı, 1 litre altı dizel 3 silindir endüstriyel motor (vanguard – kubota d serisi – v.b)  , … İşin en zor zahmetli kısmı  ise fiber gövde imalatı. Tabiki kaynaklı gövde imalatı zorlukları bulunmakta , fakat kare kübik tasarım ile iskelet (sade ) basit tutulmuş.

63-4

63-3

Araca önden bakıldığında ilk olarak radyatör sonra dizel motor sonra vosvos şanzımanı gelmekte.Elektrik motoru kayış tahrikle tek redüksiyon arka tekere bağlı (dizel seçenekte iken regen olabilir).Ayrık paralel hibrit  olan  XR3  dizel modda 2 litre / 100 Km Hibrit modda (dizel + elektrik)  ise 1 Litre / 100 Km yakıt ekonomisi sunuyor. 

63-5

63-6

https://www.youtube.com/user/palkan22/videos linkinde 6 yıldır devam eden bir XR3 çalışması sona yaklaştı.Otomatik kapı açma  ve güncel tasarımı ile emeklerinin karşılığı alınmış bir çalışma olmuş.

Arnold Schwarzenegger total recall ( gerçeğe çağrı ) filminde kullanılan  Town Car  seri hibrit araç ve  aynı filmdeki Riley tasarımı böcek.

63-10

63-11

 

Önder DALGIÇ

 

http://www.rqriley.com

https://www.facebook.com/rqrEntrs/

https://www.youtube.com/user/ito934/videos

https://www.youtube.com/user/palkan22/videos

https://www.youtube.com/channel/UCA2hMHQQfIa8tDeqq4JTjDg

http://www.angloisrael.com/reversetrike/doran.html

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.