HİNTLİLER BOŞ GEÇMİYOR (E2O/EVerito/ESupro/GenZe)

Mahindra 4  yeni emisyonsuz oyuncusunu ısındırıyor,

İlk araç 8 sene önce   piyasaya çıkan , 5 bine yakın satış yapan REVA  (şehiriçi /mahalle içi / nev /  neighborhood  electric vehicle ) .Tabiki Mahindra birlikteliği ile (Mahindrareva).

49

İlk çıktığında kurşun asit akülü olan araç , uzun süredir  lityum  tercihinde istikrarlı.Aynı şekilde motor ve güç paketi 8 senedir 48 volt AC sistem.Bize göre alışılmadık ismi ,oksijen için elektrik şeklinde formüle edilmiş.49 2

Anahtarsız çalıştırma , Rejeneratif besleme ,Akıllı telefon kontrollü etkileşimli panel ,120 km menzil ,80km Hız, GPS, Yüksek tavan ve Avrupa güvenlik normlarına uygun özellikleri ile beklentileri  karşılıyor .

İkinci araç Dacia Logan’ın ilk kasası üzerine işlenmiş Mahindra Verito’nun elektriklisi.( e – Verito) 49 5

Tanıtım – fuar acelesinden olsa gerek araç ağırlığı 1700 kg ?  verilmiş .Diğer özellikleri E2O kadar çarpıcı değil. E2O ile aralarında  bariz fark olarak sistem voltajı 48 yerine 72 olması.Menzili 110 km olan aracın hızı 80+ kmh. Bunların dışında teknik özellik olarak E2O eVerito arasında pek fark yok.MahindraReva tecrübeleri ve daha önceki Mahindra Dacia Verito (Logan) işbirliği olduğu gibi sonuca dönüşmüş.

Güneydoğu Asya’ya özgü Mini Van araçları elektrikli olarak gördüğümüz ilk araç E Supro olacak.49 6

E Verito  ile aynı güç paketine dahil elektrikli Mini Van ile Supro bu sene üretime geçecek. 100 km menzil verilen aracın  8 kişi ile bu menzili ideal şartlarda karşılaması zor görünüyor . Tüm araçlar tek redüksiyon transmisyon  ve elektronik beyin ile tahrik edildiği için   debriyajsız ( Clutchless )  olarak  reklamlanıyor.

Son  modelimiz  GenZe 2.0 E-Scooter ,49 9

GenZe tamamen Amerikalı , arkasında Mahindra var.Mini taşıma işleri ve kısa mesafeli ulaşım işleri için dizayn edilen Scooter en az 48 km menzilli ve  48 kmh maksimum hızlı.Arka taşıma sepeti tümleşik tasarlanmış.

Araç fiyatlarını sıralarsak ;

Muhtemelen E2O fiyatı 15.000 doları , E-Verito ve E-Supra fiyatları ise 12.000 doları geçecek.E-Scooter net fiyatı  ise 3000$.

GenZe ile E2O   ; tasarımı , yeterlilikleri ve özellikleri itibariyle A.B.D ve Avrupa ya çok uygun.Fakat Hindistan iç piyasasında Maruti Suziki gibi büyük bir oyun kurucunun araçları ile kıyas götürmeyen elektrikli Logan ve Mini Van oldukça zorlanacak.

700 milyon insanın fakirlikten kurtulma umudunun dahi olmadığı bir ülkenin ulaşım otomotiv konusunda çabaları takdir edilesi .

 

Önder DALGIÇ

http://www.mahindraelectric.com

http://mahindrareva.com

http://www.mahindraverito.com

http://www.genze.com

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.