HİBRİT ARAÇLAR İÇİN STANDART GKN PAKETİ

Kurulalı 250 seneyi geride bırakan İngiliz GKN şirketi , hibrit araçlarda kullanılmak üzere standart ve komple sistem  geliştirdi.

Sistem genel haliyle B segmeti otomobillere  hitap ediyor .Fakat aracın teknik özelliklerine bağlı olarak A ve C segmentleri de kullanım alanına eklenebilir . Yüksek akım iletimi ısı kaybına sebep olduğundan ve yüksek akımla batarya sistemi oluşturup rejeneratif besleme sağlamak verimli olmadığından  modern elektrikli araçlarda yüksek gerilim (düşük akım) kullanmak akıllıca bir alışkanlık haline geldi.Bu alışkanlıkla inverter ve motor arasındaki kablo mesafesi kısaldı.Motor ve inverter soğutma tesisatı daha kolaylaştı. GKN Mühendisleri , tüm sistemi (Şanzıman+Motor+İnverter) aktarma ile birleştirerek uygun bir modül haline getirmeyi başardı.

Otomobillerin ön kısmı (kaputu) ; her modele, segmente ve donanıma göre değişken olduğundan “GKN modülü ” arka tekere (koltuk arkası – altına) uygun olarak  tasarlanmış.Yan kısımdan çıkacak şaftlar otomobil enine göre değişeceği için standardizasyon fikri gayet akıllıca.Geliştirilen modülün  Avrupa pazarı için  2019 ‘da üretime girmesi planlanıyor.54 Kg ağırlığındaki sistem 86 Hp güç üretebiliyor.

GKN, 2002 ‘den bu yana 300.000 aktarma ürünü Avrupa ve Japonya için üretti.”918 Spyder fişli hibrit” programı için Porsche teknoloji ödülü alan şirket , “fişli  hibrit BMW i8 ” için 2 vitesli e-şanzıman ve  “Volvo XC90 T8 Twin Engine fişli hibrit ”  için e-şanzıman geliştirip teslim ediyor.

 

http://www.gkn.com

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.