Her Alanda Var Olmak yada Hatalardan Dönmek

Hurdalıkta yedek parça ararken hurda golf arabası gördük. Pazarlıktı ,adam olur muydu ? hesabı içindeyken kündeye getirip başladık incelemeye.

000_3372

Araç 6 kişilik 90 ‘ lı yıllar Hyundai üretimi golf aracı.

ss

Motor : ADC – Açık Çerçeve – 19 Diş – 7 İnç – Seri ,

Driver : CURTIS ,  Jant :10 İnç

Fren: Arka tekerde kampana tipi

Ön Takım : Kelebek tipi (Mc pherson)

Arka çekiş : Elektrik transaxle DANA H12

Şarj Cihazı : Araç Üstü (On Board )

Aracın üst kısmı ve diğer tüm parçaları A.B.D menşei üniversal parçalar.

 

000_3379

Peki Hyundai nesini yapmış ?

– Tabiki yapılacak olanı !

Tahrik sisteminin tüm parçalarını üretenlere rakip olmak anlamsız ve görece küçük bir sektör olduğu için hazırdan alınan üniteler ile , diğer golf arabalarında olduğu gibi araç % 80 oranında klasik standart da üretime girmiş.

Aracın çelik borudan üretilen taşıyıcı iskeleti günümüz golf araçlarında aliminyumdan üretilmekte.İlk tasarımdan bu güne hiç değişmeyen çekiş kısmı arka teker üstünde (salıncak tipi).Diferansiyeli tek redüksiyon.Araç 6 kişik olduğu için muhtemelen (en az)  1/12

Hyundai golf car belli ki ABD piyasası hedeflendiği için üretilmiş fakat şu anda ABD de POLARIS , EZ-GO , CLUB CAR , YAMAHA , CHUSMAN , v.b güçlü markaları dışında tutunabilen marka nerdeyse bulunmamakta.

Hyundai bu araçları üretirken neyi hedefledi bilmesek de üretimden çekilerek en doğrusunu yapmış.Üretimde kalsaydı ABD deki YAMAHA yada POLARIS gibi küçük segment araç üretiminin her alanında var kalmak zorundaydı. Veyahut bunlar hedeflendi Japon -ABD’ li üreticilerle rekabete dayanamadı.

Hyundai bu gün dünyanın ilk 10 üretici sırasından ilk 5 sırasına doğru ivmelendi.Tutarlı hükümet politikaları  ve  hatalardan ders alınan denemelerden bu günlere gelindi.Bu süreci Güney Kore 30 yılda yakaladı .Çin için ön görülen süre 10 +  yıl , fakat batılı üreticiler ; ortaklıklarla , ithalat standartlarıyla  ve Çinde üretimle Çin’in ihracatını baskılıyor. Bakalım bu kadar baş döndürücü üretim ve teknoloji hızı içinde dünyaya otomobil satacak yerli otomobilimiz nerelerde olacak?

 

000_3380000_3376

000_3370

000_3368

 

 

Önder DALGIÇ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.