Henney Kilowatt ( Renault Dauphine Electric)

107 4

    Amerika pazarı her dönem iştah açıcı olduğundan kültürel ,Askeri ,siyasi ve ekonomik olarak en büyük partneri olan Avrupa  hep avantajlıydı.Bu durumu iyi görüp değerlendiren Avrupalı üreticiler ve Amerikadaki  yerleşik Avrupalı  göçmenler  her fırsatı değerlendirdi ve halen bu girişimleri devam ediyor.Bu yazıda açıklayacağımız örnek 1959 Reno  Dauphine ekonomi sınıfı aracın  boş şasisinin elektrikli hale çevrilip  Amerikaya arzı. Tabi ki bu tip pazarlama reklam satış işlerinde o bölgedeki  diaspora , ticari kanallar, dernekler , ve diğer tüm topluluk  aktif  çalışıyor çalıştırılıyor.

   Renault  Dauphine üretimde kaldığı  11 yıl boyunca  11 farklı ülkede 12 yerde montaj bandına girmiş ve   toplamda 300.0000 üzeri üretimi görmüş. Elektrikli versiyonu Henney Kilowatt ise 1959-1960 yıllarında Amerikaya  100 adet  girmiş bunlaran sadece 47 tanesi satılabilmiş.

  1879 ‘ da kurulan  Henney Motor Company  binlerce cenaze aracı Limuzin ve Ambulans aracı üretmiş ve otomotivde zamanın iyi oyuncularından.

   Henney Motor şirketi   Renaultun  aracı Dauphine  ‘i  dönemin uzmanları  ve yine o dönemin şirketleri ile beraber geliştirmiş.Bu şirketlerden birisi şuan Elektrikli araç teknolojilerine  yön veren başlıca şirket Curtis Instruments.Curtis Instruments  bu araçta yaptığı çalışmaları devam ettirdi ve nihayetinde bilinen en iyi  komponent üreticisi oldu.

   Dünyanın ilk seri üretim elektrikli aracı olarak  da geçen Henney Kilowatt   36 ve 72 volt sistemlerde 64 ve 100 km menzilli 2 seçenekte sunulmuş.Aracın günümüz teknolojisine göre ilginç olan yanı voltajın 2 ye bölünüp (18-36 ve 36-72 volt ) gerilim kontrolünün kontaktörlerle 2 vites olarak sağlanması. D.C motor kontrolünde bilinen en klasik yol verme şekli  rezistansladır. Bu şekilde yol verme yumuşak kalkış için kullanılmış . Devamında ise voltaj bölme ile  2 kademe vitesle hızlanma sağlanmış.

107 2

107 3

Meraklıları çok az üretim rakamlarına rağmen aracın tarihsel değerini bilip halen yaşatıyor.Aslında sürekli hatırlatılan şey kendi teknolojileri , kendi geçmişleri , tarihleri , hatıraları , …

 

http://www.dauphinomaniac.org

 www.sunrise-ev.com/controllers.htm

http://www.archive.li/pVpSq

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.