Güneş Girmeyen Araba Kalmasın

 

104 1Fotovoltaik pillerin  düşük verimlerine rağmen kullanım alanı günbegün artıyor.Bir otomobili hareket ettirecek enerjisi olmasa da bataryada depo edilebilmesi sayesinde günlük 1 – 5 kilometreye kadar yol enerjisi veyahut eşdeğeri ısıtma,soğutma ,ses , sinayal , görüntü yada ihtiyaç duyulan herhangi bir yerde  kullanılabiliyor.  

Hem güneş hemde bataryadaki elektrik enerjisini kullanan Sion elektrikli aracı hibrit motor değil hibrit enerji kaynağını kullanıyor.Rejeneratif freni de eklersek 3 kaynaktan enerji ilerleyen zamanlarda standart hale gelecek gibi.

Alman Sono Motorun elektriklisi Sion’un referans noktalarından biri olan güneş enerjisi Sion’un her yüzeyinde kullanılıyor. Ayrıca fotovolatik güneş pilleri Polikarbonat  ile kaplanarak kırılma , sürtünme ve darbelere karşı akıllıca bir koruma sağlıyor.Batarya satın alma yada kiralaması  hariç  13.000- 16.000 Euro  (120 – 250 Km menzil) fiyatla sunulan araç Avrupa için oldukça uygun.

Şuan ön sipariş alan ve tanıtım aşamasında olan şirket çok akıllıca pazarlama tanıtım stratejisi izliyor.Bunlardan birkaç tanesini belirtecek olursak;

 – Sino Elektrikli aracının şarj ve batarya kullanım özelliklerinin yalın açıklanması  ,

– Karmaşıklıktan uzak olan elektrikli araçların bakım  ve yedek parçalarının kolay  temini ve çözümü ,

– Uygun fiyat önerileri ve pazarlaması ,

– Güneş enerjisi ile 30 km bedava yol .

Street Scooter şirketinin “model-kullanım alanı” yaklaşımlı başarısından sonra sahneye başka bir Almanın başka bir yaklaşımla çıkması yine kazandıracak bir akıl.

Dünya ihracat şampiyonu ve otomotiv devi olan bir ülke bizden kat be kat işçilik mühendislik ücretleri ile  küçük otomobil girişimleri çıkartılıp başarılı olunabiliyorsa sadece düşünce dünyamızı değil  ;  üretim , vergi , gibi bir çok kültürümüzü dahası yaşam amacımızı değiştirmemiz gerekiyor. 

Dörtbir yanımız resimli çiğköfteciler ile doldu derken bu sefer de resimli tatlıcılar görmeye başladık.

Savunma Sanayisindeki doğru devlet politikalarının tüm sanayimize yayılması dileğiyle…

http://www.sonomotors.com

http://www.youtube.com/channel/UCaJBDRJU7Lys2-zXcURjzbw/videos

 

Önder DALGIÇ

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.