GOOGLE KURUCUSU LARRY PAGE’İN GİZLİ PROJESİ GÖRÜNTÜLENDİ

Google şirket kurucu ortağı Larry Page ‘in sahibi olduğu ZEE AERO şirketinin elektrik tahrikli  hava aracı üstünde çalıştığı bir süredir biliniyordu .Ta ki ilk gerçek görüntülerine Kaliforniya hava alanında ulaşılıncaya  kadar.

ZEE AERO şirketi ,  dikey kalkış  ve elektrik motorlu tahrik (VTOL Vertical Take Off Land ) temel tasarımı üzerine devam ediyor.

ZEE AERO rakibi diğer uçan araba tasarımcılarının  büyük hatalarını sıralarsak  ;

Yatay Kalkış : Uzun ve trafik yoğunluğunun olmadığı alanlar gerekiyor.

Yatay İniş : Boş otoban yada düz arazi gerektiriyor.

Katlanır Kanat : Portatif olduğundan avantaj gibi görünse de  basit temaslarda kırılganlığı , açılıp kapanma süresi , mekanik dezavantajları , açılıp kapanma anında yer kontrolü  eksik yönleri olarak sıralanabilir.

ZEE AERO uçan arabanın akla gelen ilk dezavantajı olarak kalkış anındaki toz kaldırmasını söyleyebiliriz.Otomobillerle aynı hizayı paylaşması düşünülen uçan arabanın bu soruna nasıl çözüm bulacağını bizde merak ediyoruz.

İlk olarak 2013 yılında gündeme gelen ve patent çizimlerine ulaşılan aracın son görüntüsünde arka kanatları ve burun altındaki ön kanatları kısalmış  görünüyor. ZEE AERO elektrikli uçan araba şirketi 100 milyon dolar ile başlangıç fonu aşamasında.

87-13

http://www.zee.aero

http://www.google.com/patents/US20130214086

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.