Enfield Otomotiv ve Mini Elektriklileri

 

103 1.jpg

Yunan asıllı bir İngiliz milyoner tarafından Britanyada kurulan Enfield Otomotivin bilinen ilk aracı Enfield 465 Publicity . Mikro yapıda olan araç plastik gövdeli imal edilmiş .Güç paketi (3 Kw) 4 kişilik bir araca göre oldukça az . 465 modelinde Bond bug aracının diferansiyelli arka aksı kullanılmış .Bu aksa paralel olarak traksiyoner motor oturtularak çözüm bulunmuş.  

(BOND BUG ŞASİ VE GÜÇ PAKETİ)103 4

Belkide bu özelliklerinden dolayı Enfield 465 çarpışma testinden başarısız çıktı.Prototip olarak masada kaldı.

Asıl üstünde durulması gereken araç Enfield 8000. Siros adasında kısıtlı imkanlarla zamanının ötesinde mantıkla üretilmiş. Mekanik aksamlarının bir kısmı Reliant  üç tekerlilerinden  ve Hillman imp aracından alınmış.

Aliminyum profil şasi kullanılan aracın kapıları yana sürgülü olarak açılıyor. 8 beygir seri dc motor kullanılan araç 65 km ye kadar menzili ve  77 kmh son hıza çıkabiliyor. Toplamda 120 adet üretilen araç bataryasız olarak İngiltereye ihraç edilip , batarya montajı İngiltere de yapılıp onay almış. İngiltereye 65 tane satılan araç dönemin Californiya Valisi Ronald Regan ile bir projede yer almaya çalışmış.

103 8

103 2

Enfield kurucusu Giannis Goulandris bu iki araç dışında  farklı kamyonet , mini taşıyıcılar , üç tekerlekli araç prototiplerini de denemiş.Bu gün Enfield elektrikli mini araçları ve Neorion Chicago ve Enfield E 8000 BICINI gibi diğer modelleri ile müzede ziyaretçilerini ağırlıyor. 

Yerli yersiz konuşup ‘ yerli otomobil ‘ muhabbetini sıkıcı hale getirmektense Enfield Otomotivin Prototipleri ,araçlarını ürettiği yer & zaman , İngiltereye ihracı , Amerikada var olma çabası  incelenmesi daha akıllıca duruyor.

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.