ELEKTRİKLİ MEKİK KAMYON (Babayiğit Nasıl Olunur 1)

 Genel anlamıyla otomotivde “babayiğit” olmaya kalkınca ; Basit bir motorlu araçta bile bulunan binlerce parçayı tedarik etmeli , üretim süreçlerine hakim olmalı ,teknoloji geliştirmeli en sonunda  vitrine konulan ürünün devamlı olmasını sağlamalısınız.Bu yöntem dünyadaki ilk 5-10 üreticinin becerebildiği zor bir iş.Konu otomotiv olunca ülkemizde çoğu kişi kendini dev aynasında görüyor , öyle ki ;  Derme çatma toplanan parçalarla yürüyen nesneleri yapan insanlara,   babayiğit , cengaver diyerek kendimizi kandırıyoruz.

Buna gerek var mı ? yada buna her zaman gerek var mı ? 

 – Konumuz örneği ile anlatmaya çalışalım.

Bu gün inceleyeceğimiz şirket ve ele alınan çalışma alanı , otomotivde , özellikle tam- elektrikli araçlarda nasıl babayiğit olunur konusunun örneği.Tabi ki bir girişimin var kalmasının bir çok ayağı olsa da biz sadece tekniği , tercih ve yönelimi inceleyeceğiz. 

Balqon corp. 10 senden fazla süredir güç elektroniği, enerji , enerji depolama  konusunda çalışan bir şirket.Tam-elektrikli araçların sınırlılığı bulunduğundan uygulama alanı-ürün olarak , konteyner taşımacılığında kullanılan mekik kamyonlar tercih edilmiş.b1(Tek kabinli kamyon diye basitçe adlandırabileceğimiz mekik kamyonların diğer isimleri; terminal kamyoneti,terminal çekici,çekici,konteyner taşıyıcı,konteyner traktörü , konteyner kamyonu,… )

Mekik Kamyonların genel özellikleri ;

Düşük hızlıdır (40-50 km/ saat maksimum) ,

Basit yapılıdırlar. ( Seksenlerden kalma görüntüsü hiç değişmemiştir , Amerikan kafasıyla gerek yoktur),

Tek kişi çalıştığından kabin tek kişiliktir (Görüş alanı daha fazladır),

Uzun yol kamyonlarının gerektirdiği aksesuar ve özellikleri gerekmez.(Sürücü dolapları ,Arka yatak ,Buzdolabı ,v.b) ,

Çalışma yolu düz asfalt olduğundan amortisör sistemleri , gövde – şasi yapıları daha basittir.(2 tipte üretilirler terminal içi / terminal dışı )

Düz yolda dur kalk ve git gel çalıştığı için ani fren,motor freni ,esp , traksiyon kontrol ,takviye ,… gibi hiçbir ekipmana ve aktif/pasif  kontrole ihtiyaç yoktur.    

Bu kadar girizgahtan sonra örnek şirkete  ve odaklanılan alana bakalım,

Elektrikli araçları sınırlayan en büyük faktörler ;  bataryaların teknik özellikleri ve elektrikli araçta kullanılan teknolojilerin pahalılığı.

Bu sorunların çözümü  zamanla + teknolojinin gelişim seyri ile ilgili olduğundan , maliyetleri yedirecek  otomotiv alanı seçilmeli.

Sağlık  , askeri alan , lüks spor araba , ticari araçlar , iş makineleri , Demiryolu , Denizyolu bu alanlardan doğru olanları.

Balqon corp.  , sınırlı bir çevrede çalışan , bilinen bir kamyonu  ; elektrikli araca dönüştürüyor.Bunu yaparken sadece ihtiyacı olan pilleri ve kamyonun mekaniksel bütünlüğünü dışarıdan alıyor ve  son ürün haline getiriyor.Bu sistemi şarj istasyonu ile paket haline getirip (tüm teknik kıyasları ile ) komple çözüm öneriyor.36 1200.000 $ dolayında başlangıç satış fiyatına sahip elektrikli mekik kamyonların belli özellikleri ve avantajları şunlar ;

% 76 daha enerji verimli ,  % 33 Bakım verimi ,  

Dizel sisteme göre 1/4 – 1/5  günlük maliyet,

Aksesuar kazancı  15 – 8,5 = 6,5 Kwh  ,

200 Hp Ac motor , 240 KW likit soğutmalı inverter , 220 Kwh lityum batarya ,

6,5 saat tam şarj  , 2,5 saat hızlı şarj , …36 3Şirket devamlılığı için araçlar çeşitlendirilmiş ve farklı alanlarda aynı teknolojili ürün-çözüm sunulmuş. (mekik otobüs , enerji depolama). İlk satışını 10 yıl önce yapmış Balqon Corp .   , alanında   Kuzey Amerika da öncü durumda.

İnovasyon ve öncülükte 3 şirket ile  A.B.D  Avrupa’nın epey ilerisinde.Avrupa konuya 2009 yılında eğilmeye başlamış ve sadece birkaç lojistik şirketi ve üretici ülke var. 

Yaptığımız-yapacağımız çoğu şeyin milletçe tecrübeyle ilgili olduğunu söyleriz.

Tecrübe nedir ? diye sorulunca ,

-hatalar toplamı ,hatalar ortalaması diye cevap veririz.

Tecrübeye karşı yaklaşımımız  ; doğru düşünmek , doğru hareket etmek ve bu iki ilkeyi sürekli tekrarlamak olmalı ,

Hiçbir konuda hiçbir tecrübesi olmayan insanlardan oluşan Amerikalıların en  sevdiği 2 kelime  , otomotiv konusunda nasıl hareket etmemiz gerektiğini (bir başka şekilde) anlatıyor.

1-  Cooperation , 

2- Do it .

Hayırlı Babayiğitler…

 

http://www.balqon.com

http://www.transpowerusa.com/yard-tractors/      

http://www.epcpower.com

http://orangeev.com

http://www.terbergbenschop.nl/en/products/tractors/yt-yard-tractors/yt202-ev/

http://www.molcy.com/en/electric-tractor-2/

http://www.steeltrac.com/products.htm

http://capacitytrucks.com

   

Önder DALGIÇ 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.