Elektrikli Kara Araçları ve Milli Çözümlerimiz

   İngilizce de x bilinmeyen şey için kullanılır. Örneğin Amerikan X Uçakları (X-Planes) araştırma ve hız denemeleri için uzun yıllardır üstüne çalışılan bir konudur.Bu kapsamda yapılan Ar-Ge çalışmaları başka teknolojilerin gelişimini yada denenen teknolojinin başka alanlarda kullanımını da destekleyebilir.

Teknolojinin belirli alanda ilerlemesi kara araçlarındaki Ar-Ge çalışmalarının seyrini de değiştirebiliyor.Özellikle askeri  araçlardaki ses seviyesi , duman , ısı izi gibi çıktılar  ;   sızma , haber toplama, sabotaj , casusluk  gibi eylemleri zora sokuyor, ayrıca güdümlü mermiler için klasik teknolojili araçlar kolay takip edilip  kolay av oluyor.Bu noktada batarya ve elektrikli tahrik sistemlerinin enerji / güç yoğunluğundaki artış ile elektrikli askeri kara sistemleri daha ön plana çıkmaya başladı.

88

DARPA  (Savunma İleri Araştırma Proje Ajansı  / The Defense Advanced Research Projects Agency  ) Kara sistemlerinde kullanmak üzere İngiliz QinetiQ şirketinin direk tahrik  göbek motoru (direct drive hub motor) projesini 2.7 milyon dolar ile destekleme kararı aldı.Bu ve benzeri destekler ile bu alanda yapılacak çalışmalar ilerleyen yıllarda kendini daha net gösterecek.

88-1

Bizler ülke olarak elektrikli askeri kara sistemlerini genellikle  bomba imha robotu ve paletli sistemlerden  biliyoruz.Ülkemizde bu konuda ilk çalışmaları yapan ve şuanda uzmanlaşan Elektroland robotlarından sonra Aselsan insansız kara araçlarını ve son olarak Global Teknik ürünlerini  gördük.

88-4

88-7

88-5

Elektrikli askeri platformları  Buggy benzeri araçlarda   direk tahrik ile kullanmak yakın zamanın en akıllıca çözümü olarak görünüyor.Bu amaçla ortaya çıkan tanımlı – net bir ürün olmasa da animasyon çizimleri ve animasyon videolarına sıkça rastlanabiliyor.

http://www.elektroland-defence.com

http://www.qinetiq.com

http://www.darpa.mil

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.