Elektrik Destekli Direksiyon EDD / ESP / EPAS / MPDS / EHPS

 

ec14015ima1 (2)

Electric Steering Power  (ESP) 
Electric power assisted steering (EPAS)
Motor driven power steering (MDPS)
Electro hydraaulic power steering (EHPS)

Ağır zeminde ,düşük hızlarda,ağır taşıtlarda tekerlekleri kol gücü ile döndürmek imkansız hale geldiği için motordan alınan mekanik güçle hidrolik sistem kullanılarak direksiyona ekstra güç verilip sorun çözülür.Fakat sistemin sürekli çalışması yakıt tüketimini artırır ve sistem kabadır.
Teknoloji ve kontrol yöntemleri gelişip ucuzladığı için ,elektrik motorları otomotivin her parçasında kendine yer buldu.Yüksek teknolojili motor ve kontrol yöntemleri sayesinde hidrolik direksiyonlardan elektrik destekli direksiyon sistemlerine geçiş arttı.Peki nedir bu elektrikli direksiyon sistemleri ?
Direksiyon simidine bağlı mil (rod) , kramyer dişli – sağ sol mil (rack & pininon) sistemine redüktörlü bir elektrik motorunun dahil edilmesidir.Elektrik motoru ,direksiyon milinin herhangi bir yerine , kramyer dişli bölgesine yada kramyer dişlinin sağ ve sol kısmına bağlanabilir.

montaj

Tork ve hız sensörleri ile denetlenen elektronik beyin ile sisteme fazladan güç verilir.Elektrik motoru ile sisteme ; düşük hızlarda yüksek , yüksek hızlarda ise düşük güç verilir. 

          Kit olarak satılan elektrik destekli direksiyon takımı

mustang

Sistemin gidebileceği son nokta ; direksiyon mili ile kramyer dişlinin mekaniksel bağlantısının kesilip , kablolu yada kablosuz kumanda yoluyla direk motorlardan kumanda edilmesidir.Dezavantajı ,direksiyonda sürücünün alışageldiği (tekerlekten gelen) direksiyon sertliği ve çekmesi yok olur. Bu sertlik – çekme yine bir motor yardımıyla sürücüye geri bildirim olarak verilebilir.İnsan faktörü devreden tamamen çıktığı için tartışma konusudur. Bu sistem ile Nissan ‘ın çalışması aşağıdaki videodan incelenebilir.

 


Elektrik ve hidrolik sistemin beraber kullanıldığı  Elektro Hidrolik (Servo) Direksiyon sistemine kısaca değinelim .
Elektro hidrolik direksiyon, bilinen hidrolik direksiyonun daha da geliştirilmiş bir türüdür. Temel farkı, direksiyon desteği için gerekli hidrolik basıncın motordan mekanik yolla değil ayrı bir elektrik motoruyla sağlanmasıdır. Elektro hidrolik haraketlendiriciler ( actuator) Uçaklarda , Deniz taşıtlarında kullanılmaktadır. Düşük hızlarda yüksek basınç  yüksek hızlarda ise düşük basınç servo motor yardımı  ile gerçekleştirilir.Hirolik kumanda daha teknolojik ve verimli hale getirilir.

Elektrik destekli direksiyon sisteminin hidrolik direksiyona göre artı ve eksileri şunlardır.
– Isınma ve bundan kaynaklı soğutma problemi yok denecek kadar azdır.
– Yüksek ve düşük ısıda kararsız çalışma eğilimi göstermez sadece verimi değişir.
– Tork – hız kontrolü kullanılabilir,Yol tutuş daha kararlıdır, titreşim olmaz ,yorucu değildir.
– Aracın hızı yada direksiyondaki tork ölçülerek, gereken güç elektrik motoru ile uygulanır. (Düşük hızda yüksek tork yüksek hızda düşük tork direksiyona verilir.)
– Montaj yeri daha geride olduğundan denetimi, bakımı , sökümü , dökümü daha kolaydır.
– Dijital – Elektronik denetimli olduğundan yol bilgisayarına entegresi kolaydır , servis bakım zamanı kolay kontrol edilir.Sürücüsüz araç ve sürücüsüz park teknolojilerinde kullanılır, yakıt tüketimini düşürür.
– Şerit takip , uyuyan sürücüyü uyarma teknolojilerinde gereklidir.
– Klasik pm motorda (senaryo dahilinde) ; kısa devre , kilitlenme ,devre dışı kalma ihtimali step – servo motor teknolojilerine göre daha kolay olduğundan step -servo motor kullanımı daha akla yatkındır.
– Park, yol sensörleri , ön – arka kameralarla entegre çalışmaya uygundur.

   

               

                         Önder DALGIÇ 

 

Elektrik Destekli Direksiyon EDD / ESP / EPAS / MPDS / EHPS” üzerine 2 yorum

 1. kit i nerden satın alabiriz ? adetli satın alma imkanı mız var mı ? iletişim bilgisi verebilir misiniz

 2. Merhaba Ergun bey,
  Yerli olarak Hema Endüstri Mercedes kamyonetler için üretim aşamasındaydı (güncel bilgim yok).

  Yazı başındaki video da kullanılan ürünün sitesi http://www.epasperformance.com.

  Youtube ‘da yada arama motorlarına ingilizce kısaltmalarını ve ingilizce tam adları ile yazarsanız çokca çıkar.

  https://www.youtube.com/watch?v=Asom84Ci9VI

  http://www.jegs.com/webapp/wcs/stores/servlet/SearchResultsPageCmd?Ntt=epas&requestYear=&storeId=10001&catalogId=10002&langId=-1&year=&make=&model=&submodel=&engine=&Nrpp=&No=&persistYmm=false

  Daha ekonomik ürünler için alibaba daki “üretici” adreslerinden bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.