Dune Buggy (Plaj Böcüğü)

Dune-buggy-Side-view-e1436806859582

Amerikalı mühendis Bruce F. Meyers’ın   Volkswagen böcek üzerine fiber gövde giydirerek yaptığı rekreasyon  1960 ‘lardan bu güne dek  sempati duyulmaya devam ediyor.Tüm Buggy  araçlara ilham olan bu tasarım ; Çöl , sahil , plaj , kum arabası isimleri ile de anılıyor.

IMG_0115

Fiber gövde o kadar akıllıca tasarlanmış ki hava soğutmalı motorun çalışma rejimini destekliyor , çamurluklar yükseltmeyi daha da kolaylaştırıyor , ön tasarımı ve kapı yerine tasarlanan yüksek  kapı eşiği, luna park araçlarındaki sempatikliği – heyecanı veriyor.

Sadece ilk tasarımcısı Bruce  F. Mayers  elinden  6000 üzeri  Dune Buggy araç çıkmış  ve  dizi , film , çizgi film bir çok projede kullanılmış.

Biraz kapsamlı  ev garajında yapılabilecek  basitlikte olan araçların en sade hali , kaportanın sökülüp yerine tekne şeklinde altı açık fiber gövdenin montajlanması ve ufak ekleme – çıkarmalarla yapılır şekildedir. Dune Buggy için kullanılan fiber gövde 150-200 kg ağırlığındadır  ve diğer tüm parçaları da kolaylıkla bulunabilir.

genesis

donechassileftfront

Çöl tipi yada güçlendirilmiş motor seçenekli  arazi tipte olanları , yükseltilmiş  locost mantığı şeklinde imal edilirler.

barracuda-edge-buggy-kart-2

maxresdefault

          Dune Buggy yapılış aşamalarını basitçe resmedelim,

909633

909639

914352

Photo-1

 

926346

940804

968164

968171

Ülke örneği benzer çalışmamız   Anadol Böcek  ,  özgün tasarımlı ve pratik olmasına rağmen seri üretime geçememiş ve  hatıra olarak kalmış…

Bu tip araçlara tatil bölgelerimizde ,trafiğe kapalı alanlarda ,spor – gezi amaçlı ihtiyacımız var fakat üretim – montaj çalışması içinde olan neredeyse hiç kimse yok.Yerli süper otomobil için çalışan insanımız, iş gücümüz keşke bu tip noktayı başlangıç seçerek süper kahraman olsa idi.

i556811

1236358847

http://www.theedgeproducts.com/

http://badlandbuggy.com/

http://www.vw-store.com/

http://www.dunebuggykits.net/

http://carolinadunebuggies.com/

https://www.v-dubstore.com/

http://www.lawlorscustoms.com/

http://www.manxclub.com/

http://www.dunebuggiescanada.com/

http://www.dunebuggyarchives.com/

http://carolinadunebuggies.com/

http://www.meyersmanx.info/

 

 

 

         Önder DALGIÇ 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.