DHL E- MİNİVAN DAĞITIM ARACINI SEVDİ

Alman Lojistik şirketi DHL  , 30.000 elektrikli dağıtım aracını hizmete sokacak.Bu amaçla daha önce test edip denediği StreetScooter ürünü e-minivanlardan bu sene 2000 adet için anlaşan DHL , 2017 için tekrar alım yapmayı düşünüyor.

4 sene önce yollara çıkan StreetScooter şirketi , DHL için  yıllık 10.000 adet üretim yapabileceğini öngörüyor. E-bisiklet , E-üçteker  ve E-dağıtım aracı olarak 3 ürünü bulunan StreetScooter şirketini hayata bağlayan DHL oldu. DHL Bu program ile dağıtım araçlarında bakım ve tamir masraflarını % 50 ila % 80 arası düşürmeyi hedefliyor. Kazan kazan sayılabilecek yaklaşımla ; DHL   düşük masraflı dağıtım aracına kavuşacak ve küçük bir alman otomotiv şirketi daha ortaya çıkacak. 

60-2

StreetScooter E-Van  , önden çekişli olarak 40 hp (30Kw) elektrik motoru ile yol alıyor.80 Kmh sınırlanmış hız ve 120 Km maksimum menzil özellikteki E-Ticari araç 650 kg yük taşıyabiliyor.

DHL gibi şirketler , yüksek başlangıç maliyetini karşılayabilecek  altyapıda olmalarına rağmen elektrikli araçlarda yavaş hareket ediyor.Yüksek başlangıç fiyatlarının iticiliği olsa da  temiz enerjili -düşük tüketim masraflı  elektrikli araçlar kullanıldıkça önem kazanacak.

60-3

Ülkemizde lojistik şirketleri genellikle büyük Van araçları tercih ediyor .Buna rağmen Ptt ‘nin mini ticari araçlarını da görüyoruz.  “Amaca hizmet”  yazımızla konun paralelliğini hatırlatarak , Kobilerimizden benzer ürünler  benzer şirketler bekliyoruz.

http://www.streetscooter.eu

 

Önder DALGIÇ

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.