Damlama Serum

     Susuzluk bu çağın en çok konuşulup en az çözüm üretilen konusu belkide.İlerde savaşların su sebebiyle çıkacağı senaryoları gerçekten çok uzak değil.Dünyadaki temiz su toplam suyun % 3 ‘ü kadar , Temiz suyun ise % 70 kadarı kuzey kutbu ve Tayga ormanları ile çizili. 

    Yaz güneşi  çiçeklerimiz , saksılarımız ve bahçemizdeki bitkilerimize dönüverince gün aşırı su tüketimi sıkıcı , bıktırıcı olmaktan öte müthiş tüketime ve israfa varıyor.Akıllı sulama sistemlerini çok para harcamadan evde yakın çevremizde kullanabiliriz bu sayede görenler de bilgilenir , belirgin bir farkındalık halkası oluşur.Eczaneden 1 tl ye alacağımız iğneli serum ile atık damacanalar kontrollü sulamada kullanılabilir.

Jpeg

Tehlikeleri ;

 – Şeffaf plastik yada cam şişeler mercek görevi üstleneceği için kuru ot  ve yanıcı maddelere karşı uzak durmalı hatta hiç durmamalı yada dış kısmı kaplanmalı boyanmalı.

Avantajları ; 

  • Tuzlanma , buharlaşma  , yabani ot , su israfı , yüksek maliyet vb tüm sorunlara çözüm.
  • Uzun süreli , bakımsız , denetimsiz sulama yapılabilmesi.
  • Depo miktarının ekonomik ve basit şekilde artırılabilmesi.
  • Sistemin komple basit ve ekonomik oluşu.

Tavsiyeler ; 

   – Malçlama (toprak üstü örtü ) ile beraber kullanılarak hem yabancı otlardan  hem zararlı böceklerden koruma sağlanır, ( çam kabuğu  , söğüt talaşı , çam dikenleri , çam kozalakları  v.b) 

   – Köklenmenin olacağı çukur (fide çukuru ) organik olarak beslenirse beslenmeli :  pomza , perlit, vermukulit , volkanik gözenekli kayaçlar kum ve topraklar , odun kömürü , mikro organizmalar yada mikro organizma yuvaları ,mikroorganizma besinleri , kuru kompost , vermi kompost , kuru ağaç yaprak parçaları , evsel her türlü gübreleşmiş yiyecek içecek organik atığı) 

– Serum iğnesi toprağa saplanınca yada dolaylı olarak gömülünce tıkanma yapabiliyor ,  su akışı sağlıklı olmuyor.Damlama yönteminin en iyi uygulaması delikli ezilmiş pet yada boru benzeri parçanın bitki kökü ile paralel gömülerek damar yolu açılması.Bu damar yolundan su verilirse hem çok kolay hem çok verimli olur.

  – Ph dengesi için az miktarda kül kullanılabilir; Resimdeki domatesler gen bankasına verilen çok eski tohumlardan üretildi.Hiçbir kimyasal kullanılmadı.Yabancı ot ve su kaybından korunmak için çam iğneleri ve külle beraber üst kısma örtü yapıldı.Yabancı ot yok denecek kadar az çıktı. Nem oranı belirgin bir şekilde korunuyor.Domateslerin yapraklarında gelişiminde hiç bir çürüme kötü görüntü olmadı. 

 – Kadife çiçeklerinin kök böceklerini zararlıları defettiği bilgisi internette bulunmakta özellikle domatesler v.b sebzelerler beraber yetiştirilerek denemesi yapılabilir.

Önder DALGIÇ

 

 

Bir çok yöntemin gayet açıklayıcı ve güzel bir şekilde bir arada verildiği site ;

https://mevsimlikcicekbakimi.blogspot.com/p/ipyontemi-ile-sulama-seyahate-ckan.html 

Linkte gömülen saksının kök gelişimini sınırlaması ve toprağa gömülen petlerin sürekli terleme buharlaşma yapması tekrar düşünülmeli 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.