DAF Variomatic

 

 

Yerli otomobil üretme maceramıza örnek olabilecek ,farklı yaklaşımlarla üretilen araçları incelemeye devam edelim…

Ülkemizde otomotiv yan sanayinin çok geliştiği sürekli vurgulanır.Fakat yerli tahrik grubu ürünü ve üreticilerini ( Tümosan , Hattat  dışında) pek bilmeyiz.Aktarma (şanzuman / transmisyon ) teknolojileri ,  motordan sonra otomotivin katma değeri en yüksek 2. veya 3. sırasını işgal ediyor.İnceleyeceğimiz örnek , günümüz Hindistan pazarına yakın olsa da girişim , segment  ,üretim, işletme maliyetlerine çok iyi örnek olduğu için dikkatle incelenmesi gerek.

Otomatik kuru kavrama (sabit devir sabit tork şanzuman / cvt / continuously variable transmission/ tork konvertörü  )  uygun ağırlık güç oranında ve  bir çok üstünlüğü beraberinde getiriyor.

Tork konvertörünün  bilinen geçmişi  300 yıla kadar uzansa da otomobilde ilk kullanımı 1926-1928 yıllarında İngiliz -Fransız ortaklı Romanyalı  Otomotivci Constantinesco tarafından oldu.

Im19261111AE-Const

Tork konvertörlü  seri üretim  örnek ise DAF ‘ ın Variomatic grubu araçlarıdır.

daf55-seethru

rwp_daf66_drivetrain

DAF’ın 600, 750, 22 , 33 ,44 , 55, 66 ,46  , (combi) ve aynı altyapı Volvo 300 serisi araçlarda kullanılan tork konvertörlü çözüm ; diferansiyeli ve arkadan çekişi tek yapı haline getirdi.Ağırlık  dağılım oranı çok iyi olan 2 silindir boksör motor ile 1990 lara kadar etkisini sürdürdü.

638px-DAF_2-Zyl-Boxermotor

 

Yakıt ekonomisi ,sürüş konforu gibi artılar ,üretim maliyetleriyle de birleşince; küçük grup araçlarda ve hobi amaçlı araçlar  için en iyi aktarma seçimi cvt ‘dir.

 

800px-DAF_44

 

DAF VARIOMATIC FORMULA

DAF_Tecno_F3_1968_r3q  DAF Formula 3 car of 1968

Üretim için enerji fiyatlarımız yüksek, ,altyapı , teknoloji bilgi eksiğimiz çok ve araç yapmak istiyoruz.O halde uygun maliyetli çözüm üretmek yada uygun maliyetli teknolojilere yönelmek (belli araç gruplarında) doğru tercih olmalı.

Bu bakış açısı ile Başkent Frezenin ürettiği ürünlerin büyük bir boşluğu doldurduğu aşikar.Üretim kapasitesi ve ürün gamı ne olursa olsun Tuğalan diferansiyel ve Başkent Freze gibi üreticilerin ve milli otomotivcilerimizin artması dileğiyle……

 

Önder DALGIÇ

 

Daha Fazlası için,

http://www.ritzsite.demon.nl/DAF/DAF_cars_intro.htm

http://www.dafownersclub.co.uk/brief-history-of-daf-cars.html

http://www.dafmuseum.nl/nl-nl/over-daf-museum/nieuwsarchief/articles/global/2014/24-01-2014-daffodil-in-noord-brabants-museum#

http://www.baskentfreze.com/

http://www.tugalan.com/

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.