Çok Derde Çare Kayıngiller

4 Senedir sonbaharda ektiğim tüm kayıngillerin tohumları bitti ve 4 sene boyunca  gözlemlerimi paylaşmak istedim.

    Her gün yol üstü geçtiğim parktaki meşe ve at kestanesi ağaçlarından dökülüp heba olan tohumları toplayıp her sonbahar farklı farklı yerlere diktim.Kışa doğru pazardaki kestanelerin de oldukları yerde filizlendiğini görünce at kestanesi ve meşe ile beraber kestaneleri de toprağa ektim.

 

 

Kışın şiddeti yağışı ne olursa olsun sonbaharda ektiğim tüm tohumlar patladı.Duvar dibinde , kuzey cephede , kayalık yerlerde , kumluk alanların hepsinde baş verdi.

 

 

 

Kayın ağacı şehir içi ve yakın kırsalda kolay bulanan bir ağaç değil , bu familyaya ait olduğunu öğrendiğim kestane , at kestanesi ve meşenin bazı benzerlikleri ve farklılıklarına bakalım ;

Meşe , At kestanesi , Kestane  ; Sincap Tavşan gibi hayvanların hem yiyeceği hem de bu türlerin ekosistem başlatıcısı ve devam ettiricisi. Ayrıca bu hayvanların toprağa gömdüğü tohumlar sayesinde kendi yayılışı da kolaylaşıyor.

Meşe , At kestanesi   ; Kazık köklü ve derine sağlam tutunuyor, hayatta kalma azmi yüksek , çorak verimsiz alanlara uygun , susuzluğa dayanıklı kanaatkar ağaçlar. Kestane de benzer özellikler gösterse de meyve vermesi ve gelişmesi için ılıman iklim isteği mevcut , aşırı soğuk , kuzey cephede ve sert iklimlerde meyvesiz zayıf kalıyor yada gelişemeyip ölüyor.Kimyasal ve fiziksel erozyona , çölleşmeye ilaç gibi türler.

kayıngiller kazık kök.jpg

     Meşe , Kestane ; Kuru ortamda kalsa da havadaki nemden dolayı ilkbahara kadar durduk yerde çimlenmeye başlıyor.Bu sebepten nemli kalırsa çürüyebiliyor depolaması zor.At kestanesi durduk yerde kendi suyunu kaybedip sertleşip  kendini korumaya alıyor.

meşe çimlendirme.jpg

   At Kestanesi ;  Suda bekletildiğinde yapışkan bir sıvı salgılıyor.Resimlerini kaybettiğim için veremiyorum fakat kostiksiz zehirsiz doğal sabun yapımına çok uygun.Varis sabunu yapıldığı çoğu yerde yazıyor.Kül suyu sabunu için meşe külünü suda bekletmiştim At Kestanesi suyunda bundan daha iyi bir PH ve kayganlık değeri yakalamıştım.Deneme yanılma ve geleneksel bilgi gerektirdiği için kolay sonuca yaklaşılmıyor .Yinede emek vermeye değer.Meşe palamutlarını suya ıslayınca aynı sonuçlar alınmıyor.

Meşe , Kestane , At kestanesi ; Hepsi birbirine aşılanabilir.Arıcılık için mucize ağaçlar , polen ve bal verimleri çok iyi.Uzun ömürlüler,Doğal yayılışları bal ormanı olarak görev yapıyor.

    At Kestanesi ; Tepe kısmı koptuğu halde kendini onarıp (su kaybını kesip ) hayatına devam edebiliyor.Kırmızı renkli olanı oldukça ilgi çekici , Kent estetiği için çok uygun ağaçlar . Ankara’ nın az bilinen simgelerinden.

 

 

     Meşe ; Güneydoğuda Mardin civarında Meşenin yenebilen bir türü mevcut , yaz sonuna doğru pazarlarda satıldığını görebilirsiniz.Yine Güneydoğuda gölgede 45 derecede 4-5 aylık çöl sıcaklarında , susuz geçen 6-10 aylık anormal şartlarda nasıl yetiştiğine akıl sır ermiyor. Sermiyan Midyat’ın filmlerinde arka planda ve geçiş sahnelerinde bolca görülebilir.Sirke , aromatik sirke üretimi için yakılarak yapılan fıçı imalatının ana maddesi.Fıçı imalatında kıymetini sadece Akdeniz , Egenin belli kısımları ve Güneydoğuda dağlar arasındaki Süryani köylerinden başka  bilen henüz yok. Trüf mantarı köklerinde yetiştiği için ekonomik getirisi oldukça yüksek.

meşe ormanı

Birkaç öneri ;

   1 – Yazı kapağındaki ahşap saksıdaki tohumdan yetişen fideler 3 yaşında ve oldukça  sağlıklı.Sadece ilk yaz  bir kaç kere sulandı . Bu şekilde bir sonuç almak için toprağın yarısı kadarı olacak şekilde  kurumuş sonbahar yapraklarından karıştırılıp gübreleştirilebilir. Organik madde miktarı ne kadar yüksekse toprak dokusu o kadar iyi oluyor ve susuz hayatta kalma ihtimali o kadar yüksek oluyor.

2- Sonbahar yürüyüşlerinde ailecek toplanan tohumlar hemen akabinde boş piknik alanlarına ve arazilere ekilebilir.

3- Parklarda her sonbahar süpürülüp belediye çöplüğüne giden Meşe Palamutları ve At Kestaneleri ağaçlandırma projeleri için toplanıp değerlendirilebilir.

Önder DALGIÇ

 

 

Çok Derde Çare Kayıngiller” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.