Citroen 2CV ve Cengaverlere Hikayeler.

Otomobil tasarımında dönem dönem uçuk tasarımları prototipte bırakmayıp üretime sokan Fransızların konumuz aracı  Citroen 2CV .

   Citroen 2 CV , üretim kültürünü bilenler için ders konusuyken bazısına  eğlence konusu olabilecek görüntüde.

 

Almanların 2. dünya savaşında epeyce hırpaladığı Fransayı  savaş sonrası ayağa kaldıran adımlardan birisi bu araç ve üretim felsefesiydi.Şu anda Soba imalatı yapan yada sac metal işleyen donanımlı  bir atölyede üretilebilecek basitlikte olmasına rağmen Fransada 1988 , Portekizde ise 1990 yılına kadar üretimde kaldı .Tüm versiyonları ile üretim sayısı ile 9 milyon adete yaklaştı.

110 4

Savaş öncesi  prototip aracın görüntüsü  ekonomik sıkıntıyı o kadar belli ediyor ki aracın gövdesi bir dönem kömürlük çatısında kullandığımız sacı anımsatıyor ve tek farlı . Otomobilde  Koltuklar – havalandırma – pencere – silecek – açılan branda tavan ve tüm ekipman ekonomiklik üzerine inşa edilmiş.

110 6.png

   1939 Savaş öncesi tasarlanan prototiple üretime girdiği 1948 başlangıç modeli arasında  + 1 far , ovalleşen gövde ve Citroen amblemi ilave edilmiş görünüyor.

    Öncü ve akıllıca olan tasarımı ise Süspansiyon sistemi.Amortisörler F1 araçlarının sistemine benzerlik gösteriyor.Yere yatay tasarlanan amortisör sayesinde montaj ve genel araç içi dışı tasarımı rahatlıyor.

110 1

110 2

    Basit tasarım , düşük hız  , düşük ağırlık sayesinde 4 kişi + 50 kg yük 4,5 litre benzinle 100 km yol katedebiliyor.Devamında gelen Mehari modeli ise aynı mantığın jip – arazi tarzı basit bir karışımı.

110 3

  Şu an ilk üretilen 2 CV modelleri Hindistana yakıştırılsa da halen kullanılmaya devam ediyor . Citroen 2CV  Fransız kültürünün , Fransız hegomonyasının bulunduğu ülkelerin ve Avrupanın yakın dönem kültürü olmuş durumda. 

 

 

Citroen 2 CV üretilip satıldığı ilk 20 yılda Fransa nüklüer güç oldu , Meşhur Concorde yolcu uçağını yaptı, savaş uçaklarını kendi başına yapabilir hale geldi ,  Airbus üretiminin merkezi oldu , Yüksek teknolojide , Telekominikasyonda  , Uzay alanında , Savunma sanayinde ve Otomotivde dünya devi oldu.

http://2cvmeharifactory.com

https://www.youtube.com/user/2cvMehariClubCassis/about

http://www.2cvsource.com

http://citroparts.com

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.