Citicar / Commuta Car / Commuta Van

1970 ‘lerde beliren petrol krizi  ile Comuta Car  zamanının en popüler araçlarından birisiydi.

99 8

 

Üretim hayatına 1974 Folrida da başlayan araç , ilk olarak  Sebring-Vanguard şirketi tarafından üretildi.Zamanının bilinen aracı Club Car golf araçlarından ilham alınarak tasarlanan mini elektrikli , basit tasarımına rağmen 4000 adet üzeri satıldı ve 4500 dolar fiyatla sunuldu.

99 4

Aracın ön ve arka tampon kısmı hem ağırlık dengeleyici hemde akü haznesi olarak düşünüldüğünden koltuk altında  bağlantılar ve tertibat için yer kazanılması sağlanmış. 36  ve 48 volt sistem kullanılan araçta General Elektrik üretimi 3 ve 6 Hp DC Seri motor kullanılmış.Tahrik  olarak (son aktarma – final drive )  diferansiyel kullanılan aracın ağırlığı , menzili ve hızı dönemine göre oldukça iyi değerlerde. Üretildiği dönemde elektronik sürücüler olmadığından hız ayarı 3 aşamalı mikanahtar – kontaktörle gerilim kontrollü ve  Rezistans kullanılarak yapılmış.1970 ‘lerin sonunda  Commuter Vehicles şirketine satılan araç 1980 ‘lere kadar üretilmeye devam etmiş. 

99 7

 

Diğer klasik elektrikli araçların aksine varlığını halen devam ettiren Comuta Car ,  Dönemine uygun güncellemeler ile  yollara çıkmaya devam ediyor.

Ağırlık : 600 Kg civarı 

Menzil : 60 Km maksimum ,

Hız : 60 Kmh maksimum,

6×6  – 8×6 volt sistem , araç üstü (onboard) şarj cihazlı .

 

Önder DALGIÇ 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.