Araç Üstü Ekipmanda Hibrit Devri

 Araçüstü ekipmanların kontrolü ve kumandasının vazgeçilmez unsuru hidrolik sistemler artık hibrit teknoloji takibinde,

   Emisyon değerleri , ekonomik sürdürülebilirlik , verimlilik  herkesçe algılandıkça yatırımcılar da o oranda farklı teknolojik yatırımlara yöneliyor.İş makinaları , arazöz , vinç v.b sistemler artık elektrik enerjisinin verimliliğinden ve temizliğinden nasibini almaya başladı.

     Tekerleklere iletilen mekanik enerji dışında kalan tüm işlerde kamyon – kamyonet üstünde gerekli olan hareket ; PTO (power take of / yavru şanzıman ) , hidrolik motor  , dağıtım ve diğer hidrolik ekipmanlar vasıtasıyla oluyor . Bazı Hidrolik liftlerin yağ döngüsü elektrik pompası ile sağlasa da kısa süreli çalışmaya uygun oluğundan uzun süreli ve verimli bir elektrik enerjisi kullanımı yüksek kapasiteli hafif batarya , hafif elektrik motor – inverter ve ekonomik uygulanabilirlik sayesinde mümkün olabiliyor.

bolt on hybrid

      Düşük tonajda (boş yada yüksüz ) ağır vasıtaların yakıt verimliği , yapılan işle kıyaslandığında çok çok kötü . Düşünün 5 – 15 tonluk boş bir aracın  150- 500 beygirlik motorla  sadece 0 – 100 km saatlik hızdaki seyrini ve yakıt sarfiyatını . Toplu taşımadan aşina olduğumuz üzere ülkemiz ticari araç kullanıcıları araçları boş getirip götürmemek için tüm imkanlarını kullanır. Aynı örnekte  ağırlık ve hız için  50-100 beygirlik hibrit yada tam elektrikli bir sistem inanılmaz akıllıca duruyor.

     Orta ve üstü ağırlıktaki taşıtlarda – iş makinalarında kullanılacak elektrik enerjisi sadece tekerlek hareketi için değil hidrolik motorla eş güdümlü yada hidrolik sistemin yerini alabilecek şekilde de olabilir.Aşağıdaki uygulamalarda şaft miline seri takılan elektrik motoru batarya ve çekilecek güc sınırınca (örneğin 15Kwh  50 Hp) tekerleklere güç iletecek , içten yanmalı motor ile yada kendi başına çalışacak , batarya bitiminde  jeneratör görevinde , frenlemede ise rejeneratif enerji (anlık jeneratör ve frenleme) sağlayarak görev yapacaktır. Bu tip sistemler basit montajlı /  vidalı olduğundan Bolt on Hybrid olarak da geçmekte.

hibrit kamyon    seri hibrit.png

Hidrolik sisteme ve tekerleklere yardımcı çok amaçlı hibrit sistemin blok diyagramı ise aşağıdaki gibidir.

hibrit sistem.jpg

 

Sürekli değişken gücün kontrolü ve verimliliği elektrikle daha uygun olduğundan yerli üreticimiz Ayberk Makina da çağın teknolojisini kullanmaya başlamış.Şu an yol süpürme için olan GREENBERK elektrikli yol süpürme aracı  Jel akü , Düşük voltaj Ac İnverter ve yerli Emtaş özel sarım motor ana güç paketi ile çalışıyor.

araç üstü elektrikli hibrit

   Amerikada bir kaç başarısız girişimden sonra Odyne Systems  , traksiyon sistemi son ürüne çevirip çözüm üreten bir şirket. 

araç üstü hibrit

Vidalanabilir hibrit (Bolt on ) yaklaşımı , tüm araçlara uygulanabilir sistem ar-ge ‘leri  ve market çalışmaları Amerika da son hızla devam ederken yerli araç üstü ekipman şirket başarılarımızın girişimcilerimize umut olması dileğiyle…

http://www.ayberkmakina.com

http://www.arusder.org.tr

http://www.odyne.com

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.