AMACA HİZMET ( Babayiğit Nasıl Olunur 2 )

Yerli otomobil üretmeden  önce (alanlara göre) yerli otomotiv sanayisi oluşturmak başlangıç adımımız olmalı.Bu durumu önceki seri yazımızda (alana özel çözüm) örnekle vermiştik.Bu günkü örnek , hem alana özel  hem de amaca özel bir çözüm.

Northrop Grumman Havacılık -Uzay- savunma alanlarında A.B.D’nin temel direklerinden birisi ve Grumman olarak  Grumman llv  ( long life  vehicle / uzun ömürlü araç ) posta aracını  uzun süre üretti.

İşte  Grumman ( llv ) posta arabası  , ( buyurun cenaze namazına )   43 1Saçma kibir – gururumuzla  bu araç için , dağ fare doğurmuş diyorsak bilin ki hep güdülen toplum olarak kalacağız.Amerikan otomotiv tarihinin altın dönemine yakın bir dönemde bu araç 200.000 üzeri üretildi ve halen 140.000 üzeri araç hizmette (A.B.D + KANADA).

Grumman posta aracı , Multi Stop Truck /Step Van /Delivery Truck / Value Van / Milk Float  / Mail Truck  gibi isimlerle anılan ağabeyleri gibi bilinen parçalarla üretildi.

Grumman llv , Jeep şasi üzerine perçin kaplama ile üretilmiş tek kişilik bir araç (işe koşulan şey).Sürgülü 2 kapısı , 1 arka kapısı bulunan araçta klima olarak sürücü yanı vantilatör kullanılıyor.Aracın otomatik şanzımanı , araç ağırlığı ve motor seçimi bize göre lüks , dış tasarımı ise ucube. Fakat Amerikalılar için bunların hiçbiri dert değil , hatta Grumman posta arabası  görüntüsü ile ikon haline gelmiş.Yani  tercihler ve çözümler  ; mekana , zamana , şartlara göre olmalı.Başkasının baktığı ile gördüklerimiz bizi hep yanıltacak.6-1200

11

Kanada ve Amerika da kullanımda olan Grumman llv araçlar ; bakım masrafları ,bakım eksikliği (sebebiyle yanma – kazalar ) , yetersizlikler  v.b  nedenlerden dolayı servisten yavaş yavaş çekiliyor.

Karsan V1 platformumuz çok geniş bir alanı kapsıyor .Karsan V1 ‘i  A.B.D de bu alanda yada başka bir alanda veyahut bir şekilde seri üretimde görmek bize gurur verir.

Brandalı Bedford meşrubat araçlarını değil kendi araçlarımızı , kendimizi hatırlamamız dileğiyle ….

 

Önder DALGIÇ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.