Akü Şarj (Takviye) Kablosu ve Araba Çalışma Lambası Yapımı

Akü şarj kablolarının  piyasada yaygın olanı kalitesiz ucuz olanları.Aynı durum ucuz ışıldaklarda da mevcut. Voltaj dalgalanmasından bozulan 220 volt acil aydınlatma ışıldağını çakmaklıktan çalışan modele çevirmeyi  ve ekonomik akü şarj kablosu yapımını anlatmaya çalışacağım.

Normal binek bir araç için  16  mm2 akü kablosu uygun iken ucuz şarj takviye kabloları çok ince  aliminyumdan ve teneke kıskaçlarla satılıyor.Çok kısa süreli yüksek akım çekebileceği için ömrü de kısa oluyor yada performans vermiyor. Takviye kablosu yapmak için oto elektrikçilerde tanesi 4 -5  TL ye satılan kaynak kıskaçları ve en az 10 mm2  oto elektrik kabloları alınabilir.

akü takviye  kablosu 1.jpg

     Kablonun akım çekme kapasitesi ;  hava sıcaklığı , uzunluk, nem / oksidasyon ve basınç gibi değerlere bağlı olarak değişir. Kabaca mm2 başına 7 Amper akım makul kabul edilebilir. Bu değer sürekli akım çekmek için iken , kısa süreli olarak normal akımı 8-10 katına kadar verebilir.

Büyük pabuç ezme pensleri yok ise çekiç mengene v.b yardımıyla ezilip okside karşı lehimlenmesi gerekir.Lehimleme yüksek güçlü havya ile  yapılmalıdır.Elimizdeki 40-60 watlık havyalarla en azından aşağıdaki gibi yüzeysel de olsa lehim yapabiliriz.Optimum 10mm2 en az 6 mm2 kablo kesiti kullanılmalı kablo uzunluğu olarak 2,5 metre üstüne çıkılmamalıdır.akü takviye kablosu 2.jpg

         220 volt sürekli şarjda bekleyip elektrik kesintisinde devreye giren ışıldaklar genelde uzun süre şarjsız kaldığından yada kalitesiz olduğundan akü ömrü çabuk doluyor voltaj dalgalanmalarında led ampulleri de çabuk ölüyor.

       Komple arızalı bir ışıldağın içini 3mm Aliexpress den aldığımız birkaç TL lik beyaz  ledler ile 3er voltluk paralel grup devamında 3lü paralel grupları seri bağlayarak 12 voltluk olacak şekilde bağladık.Akü maksimum 14,5 volt olacağından ve led gerilimlerini de toleranslı kabul edeceğimizden akü çakmak çıkışına 7812 bağlayarak 12 volt ‘a regüle ettik. Arama motoruna 7812 datasheet dediğimizde bağlantının nasıl yapılacağı gösteriliyor.3mm beyaz ledler 30 mA akım ve 3 Vot gerilimle çalışıyor.

araba çalışma lambası 1

araba çalışma lambası 2

araba çalışma lambası 3

   17 ledi , (3 volt) paralel şekilde lehimledik. 4 tane 17 adetlik paralel kolu seri bağlayarak 12 volt yaptık.Çıkışına 1 adet 7812 bağlayarak çakmak fişine bağladık .

   Sistem  68 x 0,03 Amper  = 2,04 Amper akım talep ediyor. 1,5 Amper verebilen 7812 regülatörü soğutucu ile bağladık 5 saat test tetik . 2 adet 7812 regülatörü  paralel bağlarsak 3 amper ile sistem daha garantili çalışır.

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.