Aktif Kontrol / Elektrikli Amortisör / Elektrohidrolik Amortisör

   Önceki yazımızda , direksiyon kontrolünde ; hidrolikten elektrohidrolik ve elektrik motorlu kontrole doğru bir geçiş olduğuna değinmiştik.Amortisör – Vibrasyon kontrolünde ise  hidrolikten , elektrohidrolik sisteme doğru geçiş görünüyor.
   ABD ‘de lineer motoru ve amortisörü birleştirme fikri 1980′ lerde çalışma olarak başlamış ve 1990′ larda patentlenmiş 2000’ li yıllarda Bose ürünü olarak Lexus LS 400  araçta karşımıza çıkmıştı.

 

jan05_bose_System

 


O günlerden bu zamana aktif – yarı aktif kontrollerde lineer aktuatörleri hem amortisör hem rejeneratif parça olarak bekledik ama olmadı.Çünkü her bir tekere birkaç kw ‘dan fazla doğrudan güç gerektiğini ve bunun aküden yada harici bir kaynaktan karşılanamayacak kadar pahalı -hantal bir sistem haline geldiğini görmek çok zaman aldı !

Doğrudan tahrikle elektriksel amortisör kullanmak güç- maliyet oranı olarak makul değil. Buna rağmen Bose sistem , lineer motor saplantısından vazgeçememiş  , sürücü sağlığını ön plana almaya başlamış  ! ve  sürücü altı koltukta lineer motorlu çözüme   yönlenmiş.

                         

                   Hollanda da yine benzer yaklaşımla lineer  ürün çalışması  (1 KN)      

      

         

               ZF ‘nin  salınımlardan enerji üretmek için yaklaşımı

zf full-active-regerative-suspension-designboom01

Lineer motorlu çözümün aksine  (amortisör içindeki gaz yada hidrolik sıvının ) valf kontrolü ile ( hidrolik  – pinomatik)   sistemi  daha kararlı sonuç verir.Aşağıda Mercedes’in elektrik motorlu amortisör sisteme alternatif  (ABC ) active body control sistem mimarisi resmi.

mercedes-cl-showcases-latest-active-body-control-technology_100223303_m

Mercedes ‘in  geliştirdiği ABC (active body control )  bileşenleri şunlardan oluşuyor . 5 sensör ,2 elektronik beyin , 2 kamera,yüksek basınç üniteleri ve  valfler.

  Tüm bu düzen 10 milisaniyenin altında gerçek zamanlı olarak , yolu 50 metre kadar tarar.Tekerin bastığı titreşimsiz (titreşimi az ) alanı referans alır ,bunun dışındaki çukur ve kasislerin yüksekliğini ölçer ,araç hızı ağırlığı gibi dinamikleri de denkleme katarak amortisörlerde valf kontrolünü kullanır , pozisyon aldırır ve vibrasyon sonrasında da sönümlemeyi sağlar.

 

                                  

Amortisör üreticilerinin çalışmaları ve ürünleri 

http://www.maxtrac.com/products/electronic-suspension?Lang=en-US

http://www.tenneco.com/original_equipment/ride_control/products_and_technologies/

http://www.bilstein.de/en-uk/technology/vehicle-suspension-control/

https://www.mandoplus.com/product/suspension.php

 

                                                        Önder DALGIÇ

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.