AFRİKA İLK SOLAR HİBRİT UÇAK KULLANICISI OLUYOR

79

  Ülkemizde bir girişimci kalkıp ; Balon kanatlı   bir uçak yapacağım ,  gerektiğinde batarya , gerektiğinde içten yanmalı motor , gerektiğinde solar enerji ile uçacak ,30 tona kadar yük taşıyacak , 2000 km den fazla yol gidecek  dese ;  verilecek tepkilerden ilki olmaz , ikincisi ise pazar var mı ? ( pazar hazır mı ? ) sorusu olacaktır.Nihayetinde girişimcimiz (mucidimiz)  ömrünü bu iki insan tipini aşmaya çalışarak tüketip bitirecektir.

   Girişimcimiz eğer ki bu uçağı yapmış olsaydı bu sefer klasik tepkiler ; Solar panel hazır , bush plane içten yanmalı motor hazır, batarya hazır, Elektrik motoru Avrupa malı ” nesini yapmış”  şeklinde olurdu.

 Geniş düzlüklerin, bol güneşin olduğu Afrika ve Ekvator kuşağı  bu tip bir hava araçları için çok uygun bir hat .Biz bu satırları yazıp hastalıklarımızı anlatırken ; 4 adet hibrit solar uçak Süveyş kanalını geçip Kızıl Denizden  Brundi’ye doğru yol alıyor.

79-1

Ulaşım ,Nakliye , Doğal Afet , v.b durumlar için düşünülüp akıllıca tasarlanan hava ulaşım aracı “Solar Ship”  yeni bir akımı başlatacak gibi görünüyor.

500 yıllık tatlı uykumuzdan uyanma dileğiyle ….

http://www.solarship.com

http://www.bushkingperformance.com   www.bush-planes.com

http://www.enstroj.si

https://www.youtube.com/channel/UCE6QD_V25x3jRVSwl-P9jKw

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.