Açık Kaynak Akülü Sandalye Yapımı / Open Source Battery Powered Wheelchair

      wheelchair 13

      TTGV vakfı desteğiyle hayata geçen ilk yerli akülü sandalyelerimiz 1998 yılından bu yana  üretiliyor.O günden bu güne eksik teknoloji altyapısı , üretim maliyetleri gibi dezavantajlar  sebebiyle akülü sandalye ve diğer engelli ulaşım araçları üretimimiz  ithal ara ürünlerle  ve montaj ağırlıklı olarak devam ediyor. Akülü araçlar  ve benzeri küçük  araçların projesine meraklı insanımız olduğundan  sade bir örnek çıkartmak aklıma geldi. Yanmış , arıza yapmış  atıl durumdaki Akülü Matkap , Taşlama Makinası  parçaları  akülü sandalye yapımı için neredeyse yeterli  , geriye bağlantı parçaları elektrik malzemeleri  v.b ekipmanlar kalıyor.Ortaya çıkan ürün neredeyse sıfır masrafla yapıldı.

    Yapım aşamalarını , gerekecek minimum teknik parçaları  yazmaya çalıştım.Açıklamalı resimler  ile benzeri çalışmalar için kaynak olarak kullanılabileceğini düşünüyorum.Yazı sonunda kumanda butonlu ve analog röle çıkışlı sinyali dijital ardunio ile (bluetooth cep telefonu kumandalı) bağlantı şeması bulunmaktadır.

    2 adet ekonomik ömrünü tamamlamış 14,4 volt şarjlı vidalama aletinin batarya ve motor kısımları sökülür.Yanmış iki adet taşlama makinesinin redüktör kısmı sökülür kesilir.(Torku artırmak için)

wheelchair 1

Eski ahşaplardan tekerlek kesilir.

 

    Depodaki malzemeler ile Buton kumandası 4 adet çift yollu buton  ile döşenir.

wheelchair 4

  Sandalyenin alt kısmına uygun ahşap çakılarak sağ ve sol yürüyüş motorları takılır.

wheelchair 6

Buton Kumandasının bağlantıları yapılır.

wheelchair 7

buton kumandalı akülü sandalye

   Yine hazırda bulunan bir elektronik karttaki transistör ve röle sürme kısmı kullanılır.Ön kısma sarhoş tekerlekler takılır.

wheelchair 10

röle kumandalı akülü sandalye

   Analog çıkışlar Arduino analog girişine verilir.Uygun Arduino programı ve Bluetooth bağlantısı ve Playstore dan uzaktan kumanda uygulaması yüklenir.

wheelchair 8

  Şarjlı vidalama makinesi motorları muhtemelen maksimum 25-35 Watt çıkış gücünde , taşlama makinesi redüktörü ile 1 ‘e 3 gibi ekstra bir redüksiyon vererek torku artırdık. 100 Kg üstü yükü cep telefonu ve buton kumandası ile çalıştırdık. Arduino çıkışına mini joystik ile kumanda kısmı yarıda kaldı.Tüm bu 3 kumanda paralel ve isteğe bağlı çalıştırılabiliyor.Sonunda  Aliexpress ‘den aldığımız joystik hariç herşeyi okul atıl malzemelerinden , depodan ve elimizde kullanılmayan öte beriden yaptık.Kullanmaya fırsat bulamadığımız 1 $ ‘lık josytik dışında para harcamadık.

wheelchair 11

 

open source battery operated wheelchair

 

 

Önder DALGIÇ

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.