360 Milyon Dolar Samsung SDI Yatırımı Macaristana Gitti , Nerede Hata Yapıyoruz ?

Lityum batarya üretimi için basın beyanı vermeye meraklı üst düzey (!) şirket yöneticilerimiz ve sahip olduğumuz ultra teknolojilerden (!) korkan yabancı yatırımcı yine kaçtı,

88-2

Güney Kore uzun zamandır ülkemize gümrüksüz mal sokup mallarını Avrupa ya tıkıştırma derdine öyle düştü ki ; dostluk grupları , Büyükelçilik organizasyonları , bedava uçakla Trabzona dostluk maçı seyretmeye gitme , harika  Kore sineması gibi açılımlardan kendimizi alamadık . Derken birde baktık ki  Güney Kore serbest ticaret anlaşması yasallaştı.Güney Kore bizden ne alır onlara ne satabiliriz diye düşünmeden masajlı alafranga tuvalet v.b ürünleri nasıl buraya getirip voliyi nasıl vururuz derdindeydik.

88-3

Ülkemizde teknoloji alanında sorumlu  şirketlerin  2.  3.  4. adamlarından öyle zeka fışkırıyor ki  , öylesine akıllılar ki ; ” Hibrit Elektrikli araç teknolojilerinde önemli olan tek şey lityum onuda ithal eder bataryayı yaparız , önemli olan pazar , pazarın olgunlaşması lazım , pazar olmalı pazar ”  açıklamaları için  zilyon dolar maaş alıyor olmalılar.

Dünya nüfusunun en yoğun olduğu ve nüfus / satın alma gücünün 2. en yüksek olduğu kıta’ya bu kadar yakın olup bu konularda (çoğu konuda ) bu kadar cahil kalmak bize mahsus olmalı.Neredeyse Slovakya kadar ancak araç üretip Macaristan gibi Avrupa’nın en sorunlu olduğu ülkelerden birine yatırım kaptırmak , daha da kötüsü bundan sorumlu olanların bundan haberi bile olmaması, sürekli kendimizi şişirmek gerçekten büyük aptallıklarımız.

Dünyanın her yerinde yüksek teknoloji , rekabet getirecek yabancı sermaye , işsizlik azaltacak yatırımlar desteklenir , önlem alınır , ön alınır ,ön açılır.

Samsung  , lityum ion batarya üretiminde % 25 ile dünya sırlamasında başı çekiyor. Samsung ,  Kore ve Çin fabrikasının ardınan 3. fabrikasını 2018 de Macaristan’a yapacak.Macaristan lityum iyon batarya fabrikası 50.000 tam elektrikli araç için üretim yeterliliğine sahip olacak.

88

http://www.samsungsdi.com

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.