Norveçli Buddy ( Kewet Buddy )

İlk ismi ile Kewet (Buddy ) elektrikli aracının hikayesi 90 ‘lı yıllarda Danimarka da Kew Endüstri ile  başladı. 1998 de Norveçli Elbil Norge şirketine satılan Buddy , yıllardır mütevazi bir şekilde varlığını devam ettiriyor.

Norveçli  Buddy elektrikli aracının kavramsal tasarımı diğer örneklerinden  farklı değil.Dönem dönem motor , driver  ,  batarya  seçenekleri  değişse de  tek redüksiyon aktarma ve klasik  görüntüsü ile güncellenerek  üretilip satılmaya devam ediyor.2000 ‘e yaklaşan satış adeti ile  20.000 dolar üzeri  fiyattan satışa sunuluyor.

100 3

Sıcak galvanizli çelik kullanılan aracın  gövdesi oldukça güvenli.Giydirme olarak fiberglas tercih edilen araçta yan yana 3 kişi oturabiliyor. Benzerlerine göre yüksek güçlü  olan motor seçeneği  Paralel Uyartımlı  D.C  (sepex / shunt / sönt). Bu sayede rejeneratif fren barındıran sistem ile menzil  en az 50 en fazla 100 Kilometreye kadar çıkabiliyor.Yine benzerlerinden farklı olarak 80 Km saatlik  maksimum hız şehir içi için oldukça iyi.

100 1

Isıtma, Lityum batarya, Ni Mh batarya ve ekstra araç eklentileri müşteri isteğine  bağlı olarak şekillenebiliyor.İsmi ve ortaklık yapısı Buddy Electric AS olarak güncellenen şirket , Ülke içi ve Ülke dışı genişleme gayretinde .

100 4

Birkaç milyon nüfuslu bir ülkede 20 senedir süren çabalara bakıp düşünmemek elde değil.

 

www.buddyelectric.com

www.kewet.de

 

Önder DALGIÇ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.